Najpierw z ust do ust, potem za pośrednictwem internetu – mity medyczne krążą, a wielu z nas nawet nie wie, że te informacje nie mają wiele wspólnego z prawdą. Niektóre z mitów powstały już wiele lat temu i wciąż nie zostały skutecznie obalone w wymiarze informacyjnym, inne są zupełnie nowe i mają ścisły związek zarówno z czasami jak i z chorobami cywilizacyjnymi. W które najpopularniejsze mity medyczne najczęściej wierzymy?
„Nie wychodź na zimno, bo się przeziębisz”
To mit powszechny na całym świecie. Badania wykazały, że podczas chłodniejszych dni możemy bardziej odczuwać objawy przeziębienia, jednak nie niskie temperatury nie powodują, że jesteśmy bardziej podani na wirusy. Zostało to udowodnione już w 1968 roku. Okazuje się również, że zimno nie przeszkadza w wyjściu z przeziębienia a w niektórych wypadkach może być nawet sprzyjające.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Człowiek używa tylko 10% swojego mózgu
Ten mit funkcjonuje w przestrzeni publicznej już od początku XX wieku i został wypromowany prawdopodobnie przez mówców motywacyjnych po to, aby zachęcić ludzi do rozwoju. Dziś naukowcy, dzięki nowoczesnej technologii mogą obserwować aktywność mózgu w wybranych momentach, dlatego wiemy już, że nie ma żadnych obszarów uśpienia.
„Nie czytaj w ciemnościach”, „Nie siedź zbyt blisko telewizora”
To w dzieciństwie słyszał chyba każdy z nas. Prawdą jest, że czytanie w ciemności lub oglądanie telewizji z bliskiej odległości może spowodować ból i zmęczenie oczu. Żadne badania jednak, nie potwierdziły długotrwałego wpływu na wzrok. Jeśli czujesz potrzebę siedzenia bardzo blisko telewizora – zbadaj wzrok u okulisty, bo być może będą Ci potrzebne okulary.
Cukier sprawia, że dzieci są nadpobudliwe
Twoje dziecko zjadło sporo słodyczy oraz popiło słodkim napojem i „szaleje”? Już wiesz, że ilość cukru przyjęta do organizmu powoduje, że musi jakoś spożytkować swoją energię? Okazuje się, że wpływ cukru na nad aktywność dzieci to mit. W 1994 roku przeprowadzono badanie, w którym podano dzieciom słodycze słodzone aspartamem, a rodzicom powiedziano, że produkty cukiernicze zawierają cukier. Potem zapytano rodziców o zachowanie dzieci i niemal wszyscy zgodnie stwierdzili, że dzieci było trudno kontrolować. Ten mit spowodowany jest prawdopodobnie tym, że większa ilość słodyczy spożywana jest podczas urodzin i innych uroczystości, co może powodować u dzieci ekscytację.
Szczepionki powodują autyzm
W 1998 roku, w czasopiśmie Lancet, opublikowano artykuł, w którym znalazła się informacja, że rodzice ośmiorga dzieci chorych na autyzm, uważają, że stan ich dzieci rozpoczął się po podaniu szczepionki przeciwko odrze, różyczce i śwince. Od tamtej pory plotki rozpoczęły własne życie i pomimo wielu badań – wielu wciąż trudno przekonać o szkodliwości tej teorii.
Podczas ciąży trzeba jeść za dwoje
To zdecydowanie mit, bo jedzenie „za dwoje” nie tylko powoduje trudny do zrzucenia nadmiar kilogramów, ale może być niebezpieczne z powodu większego ryzyka zachorowania na takie choroby takich jak cukrzyca lub nadciśnienie. Dieta ciężarnej powinna być przede wszystkim zbilansowana. Zapotrzebowanie na kalorie się zwiększa, jednak z pewnością nie jest to podwójna ich ilość.
Włosy i paznokcie rosną po śmiercią
Słyszeliście ten mit? To oczywiście nieprawda, bo niby dlaczego wciąż miałyby rosnąć, skoro zatrzymały się wszystkie czynności życiowe? Włosy i paznokcie wydają się dłuższe niż były podczas ekshumacji dlatego, że tkanka miękka wysycha i się cofa. Jest to więc tylko wrażenie.
źródło: http://www.livescience.com
Autor: Klaudia Dziennikarka/Blogerka