Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Trudna rozmowa z bliskimi o poddaniu się operacji plastycznej

Trudna rozmowa z bliskimi o poddaniu się operacji plastycznej

O ukrytych pragnieniach związanych z chirurgiczną zmianą swojego wyglądu nie zawsze rozmawiamy otwarcie z najbliższymi. Czasem jest to tak osobiste życzenie, że lekarz chirurg jest pierwszą osobą wobec której pacjent otwarcie i głośno mówi o swoich potrzebach. Jak rozmawiać z bliskimi na ten temat? Czego dotyczą najważniejsze obawy i jak radzić sobie z niektórymi reakcjami?

Relacje z najbliższymi

Często wizyta u chirurga plastyka jest konsekwencją wcześniejszych rozmów ze swoja rodziną oraz jej świadomości pragnień pacjenta. Czasem rodzina odradza zabieg, jednak dość często zdarza się, że rodzina zaczyna rozumieć silne pragnienie zmiany wglądu lub pozbycia się kompleksu utrudniającego życie. Nie zawsze jednak tak jest, a w dużym stopniu zależy to od naszej osobowości i stopnia otwartości na bliskich. Dość często zdarza się, że potencjalny pacjent wypowiadając głośno swoje życzenie o operacji plastycznej, spotyka się ostrą reakcją. Czasem rodzina próbuje przekonać, a wręcz odwieźć pacjenta od planów argumentując, że przecież tak naprawdę, jego kompleks nie jest aż tak dużym problemem a operacja niesie za sobą ryzyko.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Obawa przed oceną

Pacjenci dość często obawiają się, że zostaną negatywnie ocenieni, a nawet krytykowani za to, że poddali się operacji plastycznej. Paradoksalnie, najbardziej obawiają się opinii najbliższych, którzy teoretycznie powinni być najbardziej wspierającą grupą, rozumiejącą aspekt poprawy jakości życia po operacji. Obawy te prowadzą do tego, że pacjenci informują bliskich o swojej decyzji już po konsultacjach z chirurgiem plastykiem. Przy dużych obawach przed reakcja rodziny, takie podejście do sprawy może ułatwić późniejszą rozmowę z najbliższymi. Dlaczego?

Konsultacja z chirurgiem

To lekarz chirurg często bywa pierwszą osoba, z którą pacjent otwarcie mówi o swoich problemach i wyraża życzenie zmiany. Konsultacja lekarska przed zabiegiem jest ważna zarówno w punktu widzenia pacjenta jak i lekarza chirurga. Przede wszystkim, jest to czas w którym pacjent może zapytać o wszystkie swoje obawy związane z procedurą chirurgiczną. Dotyczy to nie tylko możliwości wystąpienia powikłań, ale także skonfrontowania oczekiwań z rzeczywistością. Pacjenci dość często obawiają się nienaturalnego efektu po operacji. Jest to czas, aby omówić wszelkie szczegóły i rozwiać wątpliwości. Konsultacja jest bardzo ważna także z punktu widzenia chirurga, który ma okazję zapoznać się z problemem i pragnieniami pacjenta. Jeśli zabieg ma dotyczyć twarzy, podczas konsultacji chirurg obserwuje mimikę twarzy pacjenta oraz sposób w jaki mówi, aby ostatecznie uzyskać jak najlepsze efekty dla pacjenta. W późniejszym okresie wiedza jaka pacjent nabywa podczas konsultacji, może stać się konkretnym argumentem podczas rozmowy z rodziną.

Rozmowa z bliskimi po konsultacji

Problem najbliższych osoby, która chce poddać się operacji plastycznej wynika najczęściej z niezrozumienia głębokości problemu oraz braku znajomości procedur obowiązujących przed, w trakcie i po operacji. Jeśli zdarza się sytuacja, że pacjent przez wiele lat ukrywa swój kompleks, to rodzina zwyczajnie jest zaskoczona nagłą decyzją. Rozmowa z rodziną już po konsultacji z lekarzem chirurgiem może być łatwiejsza dla pacjenta i spowodować większe zrozumienie ze strony rodziny. Pacjent, którego wątpliwości zostały rozwiane podczas konsultacji, będzie w stanie odpowiedzieć swojej rodzinie na nurtujące ich pytania. Jeśli w swojej głowie podjął już decyzję, a jego luki w wiedzy zostały uzupełnione – będzie miał więcej sensownych argumentów już po konsultacji. Wiedza przynajmniej jednej osoby bliskiej o decyzji o operacji może być bardzo ważna dla psychicznego, ale także codziennego wsparcia pacjenta już po zabiegu.
Autor: Klaudia Dziennikarka/blogerka
źródło: https://www.zwivel.com/blog/how-to-talk-about-your-choice-to-have-plastic-surgery/