Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Wampirzy lifting – skuteczność i ryzyko

Wampirzy lifting – skuteczność i ryzyko

Wampirzy lifting, to potoczna nazwa zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, którego zadaniem jest ujędrnienie skóry i spłycenie zmarszczek. Swoja nazwę zawdzięcza dość osobliwemu sposobowi wykonania. Czy jest to zabieg skuteczny i bezpieczny?

Na czym polega „wampirzy lifting”?

Specyfika zabiegu polega na podaniu pacjentce jej własnej, jednak odpowiednio spreparowanej krwi. Podczas zabiegu krew jest pobierana, a następnie w specjalnym urządzeniu oddziela się krwinki czerwone od osocza bogatopłytkowego. Tak oddzielone osocze jest miejscowo wstrzykiwane w twarz klientki. Najczęściej ostrzykuje się miejsca w których pojawiają się zmarszczki: czoło, okolice oczu, szyja i podbródek. Do wprowadzenia krwi do skóry używa się igły, ale częściej mezoterapii, zwłaszcza kiedy krew trzeba wprowadzić w większą powierzchnię skóry. Efekty zabiegu powinny być widoczne po 2-3 tygodniach. W tym czasie skóra jest pobudzana do regeneracji w podobny sposób jak w procesie gojenia się ran, czyli namnażanie komórek macierzystych oraz produkcja kolagenu.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

osocze bogatoplytkoweZabieg jest obecnie bardzo modny, szczególnie wśród ludzi znanych. Zadaniem zabiegu jest spłycenie zmarszczek i ujędrnienie skóry. Zabiegiem mogą być szczególnie zainteresowane te osoby, które maja uczulenie na substancje wypełniające takie jak botoks i kwas hialuronowy. Z zabiegu mogą skorzystać tez osoby, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą poddać się tradycyjnemu liftingowi.

Jakie ryzyko wiąże się z „wampirzym liftingiem”?

Pomimo popularności zabiegu, środowisko lekarskie podchodzi do skuteczności zabiegu z dystansem. Odmładzanie z pomocą osocza bogatopłytkowego nie zostało udowodnione. Niektórzy naukowcy podkreślają, że korzystanie z zabiegu może doprowadzić do chorób autoimmunologicznych. Zabieg nie może być przeprowadzany u kobiet w ciąży i karmiących matek oraz u pacjentów, którzy chorują na nowotworu lub schorzenia krwi.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Ból jest sprawą indywidualna każdego pacjenta. Podczas zabiegu pacjent czuje delikatne wkłucia a ich odbiór zależy od indywidualnego progu bólu.

Moda na odmładzanie osoczem bogatopłytkowym

Zabieg zyskał ogromną popularność. Wydaje się jednak, że sława wampirzego liftingu związana jest z metodą wykorzystującą krew aniżeli ze spektakularną skutecznością. Moda na zabieg przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Najgłośniej zrobiło się o nim, kiedy kim Kardashian pochwaliła się wampirzym liftingiem na portalach społecznościowych. Z zabiegu korzystają także polskie gwiazdy, między innymi Joanna Krupa oraz Agnieszka Włodarczyk.

Zalety i wady zabiegu

Do zalet z pewnością można zaliczyć, możliwość skorzystania z zabiegu odmładzającego przez osoby, które uczulone są na substancje wypełniające. Efekt zabiegu utrzymuje się około pół roku, więc jest to nieco krótszy czas niż w przypadku zastosowania tradycyjnych wypełniaczy. Wadą z pewnością jest niepotwierdzona skuteczność zabiegu oraz wątpliwości środowiska naukowego i lekarskiego co do bezpieczeństwa wampirzego liftingu. Z komentarzy internautek można wywnioskować, że opinie co do skuteczności są podzielone. Niektóre z pacjentek są zadowolone, jednak jest sporo opinii, które twierdzą, że zabieg nie przyniósł spektakularnych efektów. Decyzję o wykonaniu zabiegu należy podjąć przy współpracy z lekarzem i kosmetologiem. Specjalista będzie w stanie określić czy przeprowadzenie zabiegu jest możliwe i jakich rezultatów możemy się spodziewać.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka