Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Wskazania dla pacjenta po redukcji ginekomastii. Te działania pozwolą na szybki powrót do zdrowia.

Wskazania dla pacjenta po redukcji ginekomastii. Te działania pozwolą na szybki powrót do zdrowia.

Każdy efekt zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej jest sumą działania chirurga oraz pacjenta. O ile specjalista ma kontrolę nad przebiegiem operacji, tak zupełnie nie ma mocy nad działaniem pacjenta w okresie rekonwalescencji. Niestety, to nie jest zabieg, który w kilka godzin po wykonaniu, pozostawia pacjenta w pełni sił. Potrzebny jest czas odpoczynku oraz stosowanie się do ścisłych wskazań, które pomagają we względnie szybkim uzyskaniu jak najbardziej satysfakcjonujących efektów. Oto ogólne wskazania dla pacjenta po redukcji ginekomastii. O ile specjalista nie zaleci inaczej.

Powrót do codziennej aktywności

Powinien odbywać się stopniowo po określonym i zaleconym czasie. Okres odpoczynku, który wykluczy potencjalne urazy jest obowiązkowym punktem rekonwalescencji. Choć chirurg może zawsze wskazać inaczej, dostosowując harmonogram powrotu do codziennej aktywności, to ogólne zalecenia po operacji redukcji ginekomastii najczęściej wyglądają tak:

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
  • około 5 dni odpoczynku w domu. Potem możliwy jest powrót do pracy, o ile nie jest to zajęcie o ściśle fizycznym charakterze.
  • Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji należy unikać wysiłku, który mógłby spowodować urazy oraz zwiększać ciśnienie krwi. Potem można stopniowo wprowadzać umiarkowaną aktywność taką jak spacery i marsze. Ćwiczenia na siłowni powinny jeszcze poczekać.
  • Ćwiczenia dotyczące klatki piersiowej powinny poczekać co najmniej 4 tygodnie od operacji. Czasem okres ten może się wydłużyć. Zanim zajmiesz się rzeźbą klatki piersiowej, porozmawiaj z chirurgiem, który przeprowadzał operację.

Noszenie ubrania uciskowego

Po operacji pacjent zostaje wyposażony w specjalne ubranie uciskowe, które należy nosić przez określony czas. Jest to bardzo ważny element rekonwalescencji, ponieważ pozwala na prawidłową regenerację i właściwe obkurczanie tkanek. Noszenie ubrania pomaga pozbyć się obrzęku i ułożyć skórze w estetyczny sposób. W żadnym wypadku nie lekceważ tego elementu rekonwalescencja,a szybciej zobaczysz efekty operacji. Najczęściej chirurdzy zalecają noszenie ubrania przez okres około 4 tygodni po operacji. Chirurg indywidualnie może skrócić lub wydłużyć ten czas, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Masaż blizn

Po około 3 tygodniach od operacji, blizny są już na tyle zagojone, że można zastosować masaż, który pozwoli bliźnie nabrać jak najmniej widoczną formę i kształt. Masaż powinien być wykonywany w określony, wcześniej wskazany przez lekarza sposób, przez około 20 minut. Czas w którym tkanki powinny być poddawane masażowi to co najmniej 8 tygodni. Lekarz może zalecić tę czynność jeszcze przez jakiś czas. Nie lekceważ tego zalecenia. Niewidoczne blizny to część pooperacyjnego sukcesu.

Właściwa postawa ciała

Wielu mężczyzn, którzy przez lata cierpieli na skutek ginekomastii, przyjęło niewłaściwą, zgarbioną postawę ciała, mającą na celu ukrycie problemu. Utrzymywanie wyprostowanej postawy ciała ma znaczenie nie tylko fizyczne, ale także mentalne. Pozwala mężczyźnie wyzbyć się wstydu, który często jest udziałem tego problemu i cieszenie się z nowej, męskiej sylwetki.

Operacja redukcji ginekomastii jest dla pacjenta obciążeniem zarówno fizycznym jak i finansowym. Warto przygotować się do pewnych niedogodności, które czekają pacjenta po operacji, aby finalnie uzyskać maksymalne korzyści z zabiegu i uniknąć ryzyka powstania niepożądanych powikłań. Podczas konsultacji spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o czekających Cię tygodniach po operacji. To pozwala na przygotowanie się i znacznie redukuje stres przedoperacyjny. Najlepszym źródłem informacji będzie zawsze chirurg plastyk, który podejmuje się przeprowadzenia zabiegu.