Nierzadko, jesteśmy w stanie poświęcić wiele energii i czasu, aby cieszyć się jędrnym, wymodelowanym i płaskim brzuchem. Jednak często okazuje się, że intensywne ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta są niewystarczające. Nieestetyczny nadmiar wiotkiej skóry dotyczy przede wszystkim kobiet po ciąży oraz osób, które w krótkim czasie straciły dużo na wadze. Taki wygląd brzucha może być przyczyną uciążliwych kompleksów oraz istotnie wpłynąć na obniżenie ogólnej jakości życia. W takiej sytuacji warto rozważyć dzisiejsze możliwości chirurgii plastycznej. Najczęściej wykonywane operacje plastyki brzucha to abdominoplastyka i miniplastyka brzucha. Jakie są najważniejsze różnice między tymi dwoma zabiegami?
Czym jest klasyczna abdominoplastyka?
Pełna abdominoplastyka to operacja, ciesząca się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn, i to bez względu na wiek. Podczas zabiegu chirurg przecina skórę pomiędzy kolcami biodrowymi, poniżej linii bielizny. Drugie cięcie lokalizuje się w okolicy pępka. Następnie usuwany zostaje nadmiar fałdu skórno- tłuszczowego. Wytworzone zostaje również nowe miejsce na pępek. Często modeluje się jednocześnie mięśnie proste brzucha, co istotnie wpływa na podkreślenie talii. W wyniku abdominoplastyki zostają też usunięte w dużej mierze rozstępy na brzuchu. Czasami procedurze tej towarzyszy liposukcja (zwłaszcza w rejonie nadbrzusza i boków) lub zaopatrzenie przepukliny brzusznej. W efekcie zabiegu skóra na brzuchu staje się napięta, a sam brzuch wygląda szczuplej, zdrowiej i bardziej płasko.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Chociaż rezultat operacji jest zwykle trwały, może on zostać zniweczony poprzez znaczne wahania wagi pacjenta. Dlatego, jeżeli planujesz utratę dużej ilości masy ciała lub w niedalekiej przyszłości zajście w ciążę, rozważ przełożenie operacji na czas, w którym Twoja waga będzie już ustabilizowana.
Na czym polega miniplastyka brzucha?
Operacją miniplastyki brzucha (inaczej plastykę podbrzusza) powinny rozważyć osoby, u których problem nieestetycznego nadmiaru skóry dotyczy jedynie okolicy podbrzusza. Najczęściej podczas zabiegu miniplastyki przeprowadzana jest najpierw liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, a następnie redukcja fałdu skórnego, bez przemieszczania pępka. Cięcie wykonuje się tuż nad linią włosów łonowych. Podczas miniplastyki nie istnieje możliwość usunięcia defektów skóry ponad pępkiem ani też skorygowania rozstępu mięśni.
Abdominolastyka i miniplastyka brzucha- najważniejsze różnice
Ze względu na inny rodzaj cięcia i rozległość okolicy operowanej oba wspomniane zabiegi wykazują pewne różnice.
Blizna pooperacyjna
W przypadku plastyki jedynie okolic podbrzusza blizna pooperacyjna jest znacznie krótsza niż w przypadku pełnej plastyki brzucha. Ponadto, nie ma dodatkowego śladu cięcia w okolicy pępka, jak w przypadku abdominoplastyki.
Czas trwania zabiegu
Miniplastyka brzucha obejmuje znacznie mniejszy obszar operowanego ciała. Z tego powodu, procedura chirurgiczna miniplastyki trwa krócej niż w przypadku klasycznej abdominoplastyki.
Okres rekonwalescencji pooperacyjnej
Zasady postępowania oraz zalecenia lekarskie po klasycznej plastyce i miniplastyce brzucha są podobnie. Z reguły jednak po zabiegu pełnej plastyki brzucha, pacjent musi pozostać w klinice dłużej niż po operacji jedynie okolic podbrzusza. Jest to związane z mniejszą inwazyjnością procedury chirurgicznej.
Po obu tych zabiegach konieczne jest bezwzględne noszenie specjalistycznego “ubrania” uciskowego, tudzież pasa uciskowego przez kilka kolejnych tygodni. Ponadto, obowiązuje zakaz palenia papierosów, uprawiania sportu i nadmiernego dźwigania. Do kilku miesięcy po operacji zaleca się niekorzystanie z sauny oraz solarium, oraz unikanie intensywnego opalania się. W tym czasie powinno się też wyjątkowo zadbać o optymalne nawodnienie organizmu i bogatą odżywczo dietę. Konieczne jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji blizny.
Ewentualne powikłania pooperacyjne
Każdy rodzaj plastyki brzucha, tak jak wszystkie interwencje chirurgiczne, wiążą się z ryzykiem wystąpienia powikłań okołooperacyjncyh. Najczęściej występujące komplikacje po klasycznej plastyce brzucha to: pojawienie się krwiaków lub seromy (podskórnego zbiornika płynu) czy też rozejście się rany i martwica jej granic, nadmierne bliznowacenie, zakażenie lub asymetria.
Mini plastyka brzucha, z reguły, wiąże się z mniejszą ilością powikłań. Przede wszystkim, gdy pacjent dokładnie stosuje się do zaleceń lekarskich.
Wybór znieczulenia operacyjnego
Podczas operacji samego podbrzusza lekarz może zastosować zarówno znieczulenie ogólne, jak i przewodowe lub połączenie znieczulenia miejscowego z sedacją. Natomiast abdominoplastyka klasyczna, z reguły zawsze wymaga znieczulenia ogólnego. Wybór znieczulenia chirurg ustala indywidualnie, podczas konsultacji z anestezjologiem.
Podsumowując
Zarówno abdominoplastyka, jak i miniplastyka brzucha to sposób na “natychmiastowe” wymodelowanie oraz ujędrnienie okolic brzucha. Wybór pomiędzy tymi zabiegami powinien być uwarunkowany, przede wszystkim indywidualnym rodzajem problemu estetycznego lub zdrowotnego tej partii ciała. Warto przed podjęciem decyzji o danym zabiegu przedyskutować swoje wątpliwości i pytania z doświadczonym specjalistą chirurgii plastycznej.