Blizna to nie tylko defekt estetyczny, ale bardzo często źródło przykrych wspomnień. Sprawia, że osoby przed wyjściem z domu czują się niepewnie i poświęcają wiele czasu, aby skutecznie je ukryć. Dlatego, coraz więcej osób decyduje się na ich stałe przykrycie. Jednymi z dostępnych możliwości są, cieszące się rosnącą popularnością, tatuaże na bliznach. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?
Tatuaże na bliznach- warunki konieczne
- Aby zakryć bliznę tatuażem, należy poczekać na jej całkowite zagojenie. Zaleca się okres minimum 2 lat. Po tym czasie blizna powinna przyjąć już trwały wygląd.
- Nie powinno się wykonywać tatuażu na bliźnie mającej cechy keloidu- struktury pogrubiałej i rozrośniętej poza pierwotny obręb rany. Istnieje wtedy ryzyko poważnego przerwania ciągłości skóry, a także uruchomienia procesu nadprodukcji kolagenu, czego efektem będzie dalsze powiększenie blizny.
- Osoba poddająca się zabiegowi powinna być zdrowa. Wykonanie tatuażu jest bowiem ingerencją w organizm, która może wywołać miejscową, a nawet uogólnioną reakcję układu odpornościowego.
Po całkowitym wygojeniu i zabliźnieniu rany, ryzyko infekcji czy innych powikłań nie jest większe niż w przypadku skóry niezmienionej. Wynika to z faktu, iż tusz aplikowany jest jedynie pod wierzchnią warstwę skóry.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Gdzie można zrobić tatuaż na bliźnie?
Dozwolona jest, każda lokalizacja blizny na ciele, aby wykonać tam tatuaż- brzuch, ręce, a nawet głowa i twarz. Istnieją jednak sytuacje, kiedy tatuaż na bliźnie nie jest zalecany.
Tatuaże na bliznach potrądzikowych
Sytuacją problematyczną są tatuaże na bliznach po trądziku. Zazwyczaj jest ich wiele i zgromadzone są na małej powierzchni. Ponadto, blizny potrądzikowe zazwyczaj są wklęsłe, a na takich tusz przyjmuje się bardziej. Drugim problemem jest fakt, iż blizny tego typu często sąsiadują z aktywnymi zmianami trądzikowymi. Jeśli ominięcie wykwitów jest niemożliwe, nie zaleca się wykonywania tatuażu.
Tatuaż na bliźnie po oparzeniu
Blizna pooparzeniowa w wielu przypadkach nie jest przeciwwskazaniem medycznym, choć może stanowić utrudnienie techniczne. Wynika to z faktu, iż często jest ona zbyt rozległa. Ostateczną decyzję, w tym przypadku, podejmuje osoba wykonująca tatuaż oraz pacjent, poinformowany o możliwym niepowodzeniu estetycznym.
Tatuaże na bliznach- kwestia bólu
Mitem jest, iż wykonanie tatuażu na bliznach boli dużo bardziej niż na skórze niezmienionej. Jest to kwestia bardzo indywidualna. U niektórych pojawiający się ból jest nasilony, ze względu na powierzchowną ekspozycję zakończeń nerwowych. U innych natomiast, uczucie bólu jest w znacznym stopniu zniesione na skutek uszkodzenia nerwów w danym miejscu ciała.
Doświadczony tatuator to podstawa!
Tatuowanie na bliźnie jest znacznie bardziej skomplikowane niż na skórze zdrowej. Tkanka łączna, z której zbudowana jest blizna, przyjmuje bowiem tusz w inny sposób, niż skóra niezmieniona. Kontury mogą być mniej wyraźne, a cieniowanie i kolor mogą wymagać powtórnej sesji. Aby osiągnąć atrakcyjny wizualnie efekt, warto zdać się na umiejętności doświadczonego tatuatora, który miał już styczność z bliznami. W końcu jest to ozdoba, która zostanie z Tobą na całe życie.
Inne możliwości usunięcia blizny
Jeżeli rozwiązanie tatuażu na bliźnie nie odpowiada Twojej estetyce, istnieją inne możliwości usunięcia blizny. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja świeżej blizny ma ogromny wpływ na jej wygląd po zagojeniu. Dlatego warto skrupulatnie stosować się do zaleceń lekarskich. A w przypadku małych zmian stosować preparaty hamujące proces powstawania patologicznych blizn rozrostowych oraz bliznowców.
Mikropunktura
Jest to jeden z zabiegów medycyny estetycznej z dziedziny terapii blizn. W trakcie zabiegu (polegającego na kontrolowanych mikronakłuciach skóry) wykorzystywane są naturalne procesy regeneracyjne, które zachodzą w skórze. Skutkiem tej procedury jest likwidacja blizny. W ten sposób usuwane są blizny po trądziku, rozstępach czy poparzeniach.
Laser frakcyjny
Ablacyjny laser frakcyjny pozwala oddziaływać precyzyjnie na określony fragment skóry, nie powodując uszkodzeń okolicznych tkanek. Precyzyjnie dobrana długość fali, ukierunkowana na konkretny chromofor w skórze, pozwala na ogrzanie tkanki, jej odparowanie i pobudzenie do regeneracji. Mechanizm ten pozwala na skuteczne, miejscowe usuwanie zmarszczek, blizn potrądzikowych oraz likwidację rozstępów i przebarwień.
Konsultacja dermatologiczna
Przed wykonaniem tatuażu warto skonsultować się z dermatologiem, który oceni czy dana blizna jest już w pełni wygojona. Ponadto, opinia doświadczonego specjalisty, będzie pomocna w ocenie powodzenia estetycznego tatuażu na danej bliźnie.