Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Asymetria piersi? Może być problemem.

Asymetria piersi? Może być problemem.

Różnice w rozmiarze obu piersi występują u bardzo wielu kobiet. Zwykle jednak, dysproporcje te są na tyle niewielkie, że niemal niezauważalne. O widocznych różnicach mówimy wtedy, kiedy dysproporcja pomiędzy jedną a drugą piersią to co najmniej rozmiar. Czy jest to problem? Dla wielu kobiet tak, choć najczęściej wyłącznie estetyczny.

Jak powstaje asymetria piersi?

Asymetria piersi, o ile nie wynika z problemów zdrowotnych, pojawia się z dwóch powodów. O wrodzonej asymetrii piersi często decydują geny. Jeśli kobiety w danej rodzinie miały z nią problem, jest duże prawdopodobieństwo, że będą go miały także przyszłe pokolenia. Oprócz wrodzonej asymetrii wyróżniamy także asymetrię nabytą. Może ona pojawić się w czasie ciąży lub menopauzy, ale często jest także efektem karmienia i pojawia się, gdy dziecko ssie jedną pierś chętniej niż drugą.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

W czym właściwie jest problem?

Znacząca asymetria piersi jest problemem przede wszystkim estetycznym dla wielu kobiet. Duże różnice w rozmiarze piersi powodują problemy z kupnem i doborem bielizny, a także często źle wpływają na postrzeganie swojego ciała. Niektórym kobietom zupełnie nie przeszkadza widoczna asymetria piersi i traktują to jak coś zupełnie naturalnego. Aby zniwelować różnice w wyglądzie piersi stosują wkładki do biustonoszy. Kobiety, którym bardzo przeszkadza znacząca asymetria często decydują się na operacje plastyczne. Różnicę, w zależności od budowy ciała oraz preferencji pacjentki wyrównuje się do rozmiaru mniejszej lub większej piersi. Czasem potrzebna jest również korekcja kształtu – wtedy taki zabieg jest bardziej skomplikowany.

Możliwości rozwiązania problemu

Asymetria piersi, to dla wielu kobiet problem powodujący problemy w postrzeganiu własnego ciała. Dla niektórych pań jest to na tyle duża wada, że subiektywnie urasta do poważnego problemu, który niejednokrotnie nie pozwala normalnie funkcjonować. Wtedy wyjściem – o ile nie ma przeciwskazań zdrowotnych, wydaje się być operacja plastyczna piersi. Z reguły zabiegi takie przeprowadza się po ukończeniu 18 roku życia. Kobiety, dla których asymetria piersi nie jest wielkim problemem mogą wspomagając się odpowiednio dobraną bielizną. Trzeba pamiętać, żeby biustonosz kupować pod rozmiar większej piersi, a mniejszą miseczkę „uzupełnić” np. żelową wkładką.