Każdy z nas zna charakterystyczny odgłos chrapania. Z pewnością nie jest to dźwięk, który sprzyja zasypianiu, dlatego najczęściej staramy się obudzić osobę, która wydaje to osobliwe brzmienie przez sen. Problem z chrapaniem ma większość mężczyzn i spora część kobiet. Czy chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia i kiedy nie należy go lekceważyć?
Czym jest chrapanie?
Chrapanie to dźwięk jaki czasem wydobywa się z gardła podczas snu. Ten specyficzny odgłos jest wynikiem wiotczenia ścian górnych dróg oddechowych. Przepływające powietrze wprawia gardło i podniebienie miękkie w drganie i pojawia się odgłos chrapania. W zasadzie chrapiemy wszyscy, choć częściej i głośniej robią to mężczyźni ze względu na nieco odmienną budowę gardła i szyi. Samo chrapanie nie jest chorobą, jednak bezdech senny, który często towarzyszy chrapaniu może być niebezpieczny.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Jakie są przyczyny chrapania?
Nadmierne chrapanie może być spowodowane różnymi czynnikami. Jednym z nich jest krzywa przegroda nosowa, polipy lub obrzęk małżowin nosowych, czyli wszelkie czynniki zaburzające przepływ powietrza przez nos. Ponadto, chrapanie może być wzmożone przy przeroście migdałków podniebiennych oraz przy wydłużonym podniebieniu miękkim. Do czynników dodatkowych można zaliczyć alergie powodujące niedrożność nosa oraz otyłość.
Skutki chrapania
Bezpośrednim i najbardziej namacalnym problemy osób chrapiących jest niewyspanie, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Chrapaniu może towarzyszyć najbardziej niebezpieczny „skutek uboczny” chrapania czyli bezdech senny. Polega na wstrzymaniu przez śpiącego oddechu od kilkunastu sekund do nawet dwóch minut i to kilka razy w ciągu nocy. Takie przerwy w oddychaniu powodują niedotlenienie mózgu, a konsekwencją tego może być nadciśnienie tętnicze, problemy z sercem (zaburzenia rytmu serca, a nawet zawał), udar lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Chrapiący najczęściej nie wie, że chrapie i nie zdaje sobie sprawy z występowania bezdechów i nawet budząc się tuż po dłuższym wstrzymaniu oddechu – nie pamiętają go. O problemie dowiadują się od swoich bliskich, którzy śpią obok. Diagnozowanie bezdechu odbywa się najczęściej poprzez wywiad z pacjentem o osobą bliską śpiącą w tym samym pomieszczeniu oraz badanie polisomnografii, które kontroluje wszystkie czynności życiowe podczas snu.
Czy chrapanie można wyleczyć?
Dostępne dziś metody walki z chrapaniem przynoszą trwałe lub długotrwałe efekty. Metoda leczenia dostosowywana jest do przyczyny. Jeśli za chrapanie odpowiadają polipy w nosie lub krzywa przegroda nosowa – najczęściej stosuje się zabiegi mające na celu usunięcia przeszkody. Po wyleczeniu źródła problemu, chrapanie przestaje być kłopotem. Jeśli problemem jest wydłużone i wiotkie podniebienie miękkie, lekarz może zalecić zabieg snoreplastyki iniekcyjnej, która polega na wstrzyknięciu w podniebienie specjalnej substancji, która je usztywni, przez co zmniejszy podatność na drgania. Podobnie działa technika pillar w której stosuje się specjalne implanty usztywniające podniebienie. W leczeniu stosowane są także zabiegi, których celem jest delikatna zmiana w anatomii języka, która uniemożliwia chrapanie. To lekarz laryngolog najczęściej dobiera metodę do przyczyn chrapania i zwykle udaje się problem zwalczyć. Niestety, chrapania nie można się po prostu oduczyć. Niektórym pacjentom pomaga spanie wyłącznie na boku, jednak jeśli problem jest większy – ta metoda nie jest wystarczająca. Samo chrapanie nie jest przyjemne dla otoczenia, a przede wszystkim – może być niebezpieczna dla osoby chrapiącej. Jeśli podejrzewasz, że masz problem lub mówią Ci o nim Twoi bliscy – nie czekaj, tylko bezzwłocznie zgłoś się do lekarza.
źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/chrapanie-przyczyny-leczenie_34149.html
https://wylecz.to/pl/choroby/laryngologia/jakie-sa-skutki-chrapania.html#popupClose
https://otolaryngolodzy24.pl/blog/chrapanie/