Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Czy po korekcji uszy mogą powrócić do pierwotnego kształtu?

Czy po korekcji uszy mogą powrócić do pierwotnego kształtu?

Zabieg korekcji uszu wykonywany jest bardzo często. Decydują się na niego dorośli, a równie często przeprowadzany jest u dzieci. Co prawda odstające uszy nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, jednak skutecznie potrafią obniżyć samoocenę. Niestety, w pewnych rzadkich przypadkach zabieg nie kończy się całkowitym sukcesem, wtedy konieczna jest ponowna korekta uszu. 

Korekcja uszu – ogólne informacje

Dane statystyczne mówią, że zabieg korekcji odstających uszu wykonywany jest najczęściej u dzieci. Operacja wpływa na ich zrównoważony rozwój psychiczny, a wygląd zostaje pozbawiony widocznych kompleksów. Plastyka uszu to zabieg bezpieczny, ryzyko powikłań po nim jest minimalne. Zakłada się, że korekcja uszu powinna być wykonana raz w życiu. Niestety występuje minimalne ryzyko negatywnych następstw. Jednym z nich jest powrót uszu do naturalnego kształtu. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko. Dane statystyczne mówią, że to niewielki odsetek osób, wśród których przeprowadzono pomyślnie zabieg. Co więcej, możliwa jest ponowna korekta uszu. 

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Ponowna korekta uszu – wskazania

Wskazaniem do powtórnej korekcji uszu może być m.in. ich powrót do wyjściowej pozycji. Tego typu nieprawidłowość spowodowana jest naturalną reakcją ciała, czyli tzw. “pamięcią chrząstki”. W tym przypadku chrząstka dąży do swojego dawnego kształtu. Ponowna korekta uszu może być przeprowadzana również wtedy, gdy jedno z uszu nie spełnia wymagań pacjenta. Przykładowo może to być utrata symetryczności, wtedy jedno z uszu podlega poprawie.

Kolejnym przykładem są powikłania po pierwotnej korekcji. Najczęściej niezadowalający efekt pojawia się, gdy w obrębie rany pozabiegowej pojawia się zapalenie. Może ono spowodować uszkodzenie tkanek lub zaburzenie procesów ich regeneracji. Wówczas konieczna jest ponowna korekta uszu, ponieważ finalny efekt jest różny od oczekiwanego. Nie podoba się on zarówno właścicielowi, jak i lekarzowi medycyny estetycznej. Na szczęście takie nieprawidłowości i powikłania występują bardzo rzadko. Najczęściej pierwsza korekta uszu jest tą ostatnią, która przynosi oczekiwany rezultat. 

Ponowna korekta uszu – zabieg

Jest to zabieg dużo trudniejszy niż pierwotna korekcja uszu z powodu zmian bliznowatych, które powstały po wcześniejszej operacji. Pomimo tego to zabieg bezpieczny, jednak wymaga stałej współpracy lekarza z pacjentem i przestrzegania wszystkich rekomendowanych zaleceń. Całość przebiega tak samo jak pierwszy zabieg, zalecenia po operacji i czas rekonwalescencji również są podobne.