Choć warto być na bieżąco z nowościami, to niestety niektóre trendy mogą nieść za sobą zdecydowanie negatywne konsekwencje. Tak jest między innymi w przypadku popularnych w Stanach Zjednoczonych „botoks party”, które coraz częściej pojawiają się także w Polsce. W tekście przedstawiamy, co to jest i z jakimi niebezpieczeństwami się wiąże.
Botoks party – skąd się wzięło i jak wygląda?
Botoks party to rodzaj imprezy połączonej z medycyną estetyczną. Oczywiście, aplikując toksynę w profesjonalnym gabinecie z zachowaniem wszelkich środków higieny i bezpieczeństwa, nie mając przeciwwskazań, nie ma w tym nic złego. Jeżeli jednak zabieg odbywa się w domu klientki to można mieć wiele obaw i zastrzeżeń. Standardowo botoks party organizują panie, które chcą wspólnie miło spędzić wolny czas, a jednocześnie poprawić nieco swoją urodę. Zapraszają na spotkanie lekarza medycyny estetycznej, który wstrzykuje botoks lub kwas hialuronowy.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Pomimo tego, że zabieg wykonywany w domu jest tańszy niż zabieg w gabinecie, to niesie za sobą duże ryzyko. Najczęściej lekarz każde podpisać klientkom oświadczenie, że nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne powikłania. W prywatnym domu nie da się uzyskać sterylnych warunków, które panują w profesjonalnym gabinecie. Często imprezy typu botoks party zakrapiane są alkoholem, co dodatkowo wpływa na rozrzedzanie krwi. Należy pamiętać, że w Polsce zabieg wstrzykiwania botoksu ma prawo wykonywać lekarz medycyny estetycznej, dermatologii lub chirurg plastyczny.
Zalecenia po zabiegu
Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej to odpowiedź na potrzeby klientek, które chcą zmniejszyć oznaki starzenia, przywrócić skórze elastyczność oraz młody wygląd. Choć cieszy się dużą popularnością wśród kobiet, to warto wspomnieć też o przeciwskazaniach do wykonywania zabiegu. Nie można aplikować botoksu jeżeli u klientki występuje choroba nowotworowa, czynna opryszczka lub inne miejscowe infekcje skóry oraz kiedy kobieta jest w ciąży, lub w okresie laktacji.
Przez pierwsze kilka (od 5 do 6 godzin) warto unikać schylania się, leżenia, a także masowania i dotykania miejsca, w którym wykonywany był zabieg. Bezwzględnie po zabiegu przez przynajmniej 24 godziny nie należy pić alkoholu. To niezwykle istotne, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Przez minimum dwie doby klientka powinna unikać nadmiernej mimiki twarzy, a przez kilka najbliższych dni warto nie podejmować wysiłkowej aktywności fizycznej (zajęcia na siłowni, w klubach fitness) oraz nie używać peelingów.