Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Jakie defekty nosa można skorygować podczas operacji nosa chrzęstnego?

Jakie defekty nosa można skorygować podczas operacji nosa chrzęstnego?

Plastyka nosa należy do zabiegów, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jedną z popularniejszych metod korekcji nosa jest operacja nosa chrzęstnego. Nic dziwnego – nos stanowi ważną część twarzy każdego z nas, a zmiana jego kształtu niejednokrotnie może bardzo pozytywnie wpłynąć na wygląd człowieka. Co istotne, może to też znacznie poprawić samopoczucie oraz wzmocnić pewność siebie.

Operacja nosa chrzęstnego – czym jest?

Operacja nosa chrzęstnego ma na celu odpowiednie wymodelowanie chrząstki bocznej oraz skrzydłowej nosa. Dzięki temu dochodzi do zmiany wyglądu jego dolnej części. Poprzez nacinanie i usuwanie poszczególnych fragmentów chrząstek koryguje się na przykład wysokość czubka nosa podczas gdy opada on zbyt nisko albo też jest zbyt zadarty do góry.  Operacja nosa chrzęstnego to zabieg, który jest znacznie mniej inwazyjny niż ten ingerujący w rusztowanie kostne.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Operacja nosa chrzęstnego – defekty, które można dzięki niej skorygować

Operacja nosa chrzęstnego modeluje przede wszystkim część dolną nosa. Powodów, dla których pacjenci decydują się na zabieg, jest bardzo wiele. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zgłaszają się do gabinetów chirurgii plastycznej, a najczęstszymi powodami, dla których to robią, są nosy zbyt szerokie albo za płaskie. Częstym powodem jest również problem z nosem, którego czubek położony jest zbyt wysoko lub zbyt nisko, albo jest wyraźnie zadarty. Operacja nosa chrzęstnego to zabieg, który skutecznie pomaga pacjentom usunąć wyżej wymienione defekty, pozwalając im odzyskać pewność siebie.

Operacja nosa chrzęstnego – jak wygląda?

Pierwszym etapem operacji nosa chrzęstnego jest oddzielenie powłok skórnych od szkieletu chrzęstnego nosa. W tym celu wykonuje się cięcia przebiegające wzdłuż brzegów chrząstek, przez nie albo pod nimi. Zbyt wysoko położony czubek nosa koryguje się, wykonując cięcie w obrębie środkowych części chrząstek skrzydłowych nosa. Zbyt szerokie nozdrza z kolei można skorygować, dokonując usunięcia odnóg bocznych chrząstek skrzydłowych nosa (jeżeli jednak nos jest szeroki od samej podstawy, warto rozważyć operację ingerującą w budowę nosa kostnego). Czubek nosa, który mieści się za nisko, unosi się poprzez wykonanie zbliżenia i zszycia części przyśrodkowych chrząstek skrzydłowych, natomiast problem zbyt wypukłych nozdrzy koryguje się przez małe cięcia, dzięki którym usuwa się nadmiar tkanek i modeluje pożądany kształt.

Warto wiedzieć, że fragmenty chrząstek, które usuwa się z jednych części nosa, mogą być z powodzeniem wykorzystywane do uzupełnienia innych. Operacja nosa chrzęstnego kończy się nasunięciem skóry na wymodelowany szkielet chrzęstny nosa. Skóra, dzięki temu, że jest elastyczna, bez problemu dopasowuje się do zmienionego kształtu nosa.