Wróć do bloga

Fobia – kiedy nieuzasadniony strach nie pozwala normalnie funkcjonować

Strach jest naturalną częścią naszego życia. To strach jest przecież podstawową częścią naszego instynktu samozachowawczego. Gdyby nie strach, podejmowalibyśmy znacząco mniej rozsądne decyzje, które z pewnością kończyłyby się znacznie większą ilością wypadków. Czym innym jest lęk, czyli głęboka troska, obawa oraz długofalowe zjawisko. Lęk może być zarówno uogólniony, jak i nakierowany na określone zwierzę, przedmiot czy też sytuację. Takie ściśle określone lęki określamy mianem fobii.

Czym jest fobia?

Fobia to zaburzenie nerwicowe, którego objawem jest nieuzasadniony i uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami lub przedmiotami. Warto podkreślić, że fobie dotyczą rzeczy, które są obiektywnie niegroźne. W praktyce, osoba która cierpi z powodu fobii panicznie boi się obiektu swojego strachu i o ile to możliwe – stara się go unikać. Warto również zaznaczyć, że w przypadku zaburzeń nerwicowych występuje tak zwany lęk przed lękiem i często sama myśl o przedmiocie naszej fobii wywołuje bardzo dużo negatywnych emocji. Strach powoduje także objawy somatyczne czyli takie, które są odczuwane przez nasze ciało. Osoba odczuwająca lęk skarży się w takich sytuacjach na przyspieszone bicie serca a nawet jego kołatanie. Pojawia się także nadmierna potliwość oraz suchość w ustach.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Niektóre z fobii są nam doskonale znane oraz czesto pojawiają się w dziełach kultury: filmach, książkach czy też audycjach radiowych. Inne wzbudzają zdziwienie lub śmiech – bo wydaja się całkowicie irracjonalne dla większości ludzi. Jednak dla osób cierpiących z powodu fobii, lęk staje się czynnikiem, który nie pozwala normalnie funkcjonować i ostatecznie prowadzi do wycofania się z życia zawodowego, społecznego oraz depresji.

fobia

Unikać czy poddać się terapii?

Wiele osób przyjmuje postawę unikającą. Oznacza to, że unikają oni obiektu swojego lęku. Osoba bojąca się weży nie pójdzie do zoo, a osoba bojąca się ran nie będzie pracować w szpitalu. Takie działanie jest jednak swego rodzaju półśrodkiem. Jak to możliwe? Unikanie obiektu naszego lęku przynosi tylko krótkotrwałą poprawę. Ponadto unikająca postawa daje naszemu mózgowi dowód na to, że faktycznie było się czego bać. Postawa taka sprawia, że nasz lęk jest widziany przez nasz mózg jako właściwy oraz poprawny. Sprawia to, że źródło naszego problemu utrwala się, a nie wygasa. Warto zaznaczyć, że zaburzenia lękowe mają pewną tendencję do naturalnego rozlewania się na inne obszary naszego życia. Przykładowo lęk przed pająkami może przynieść w parze lęk przed samochodami. Ponadto zaburzenia lękowe wiążą się z dużym ryzykiem rozwinięcia się różnego rodzaju chorób psychicznych takich jak depresja.

Fobia – jakie są źródła lęku?

Zaburzenia lękowe (nerwicowe) to bardzo szeroki temat w psychiatrii. Wiadomo, że dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne oraz rodzinne. Naukowcy wskazują także na przyczyny lęków w życiu płodowym oraz dzieciństwie. Wiadomo, że przebyte traumy predysponują nas do rozwinięcia się zaburzeń lękowych. Ważna jest również przyczyna  behawioralna, czyli nauka lęku w dzieciństwie lub na późniejszych etapach życia. Strachu można nauczyć się na przykład od członków rodziny – od rodziców, dziadków czy też rodzeństwa. Jeśli matka boi się zamkniętych przestrzeni i daje temu wyraz, bardzo prawdopodobne jest że, córka również nauczy się bać się zamkniętych przestrzeni. Rodzice, którzy sami cierpią na zaburzenia lękowe często podświadomie okazują je w domu rodzinnym. Drugim głównym źródłem lęku jest przyczyna psychoanalityczna, gdzie powód strachu jest zwykle kompletnie inny, bardziej intymny, jednak jest to przez osobę cierpiąca na fobię, zupełnie nieuświadomione.

fobia

Najczęstsze oraz najbardziej nietypowe fobie

Fobia może dotyczyć zarówno pojedynczych aspektów naszego życia jak i konkretnych sytuacji czy obiektów. Najbardziej popularne fobie to:

Agorafobia – lek przed otwartymi, dużymi powierzchniami, których nie da się łatwo opuścić. W towarzystwie wielu ludzi dookoła, osoba cierpiąca na agorafobie może dostać ataku paniki. Osoby nieuświadamiające sobie swojego zaburzenia najczęściej unikają większych miast i skupisk ludzi.

Fobia społeczna – głęboki lęk przed zbłaźnieniem się, byciem ocenianym, wystąpieniami publicznymi.

Arachnofobia – czyli lęk przed pająkami. W naszej szerokości geograficznej trudno spotkać pająka, który stanowiłby realne zagrożenie. Osoby cierpiące na silną arachnofobię, mogą próbować unikać miejsc, gdzie możliwość spotkania pająka byłaby większa, czyli lasów, starych domów lub strychów.

Klaustrofobia – czyli lęk przed przebywaniem w zamkniętej przestrzeni. Osoby cierpiące na ta fobię, mają problem z przebywaniem w windach, małych toaletach czy kabinach prysznicowych. Choć wybieranie schodów zamiast windy ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, to klaustrofobia może znacząco utrudnić życie.

Jak można wyleczyć fobię?

Do różnego rodzaju fobii przyznaje się około 10% populacji. To niewiele, biorąc pod uwagę, że każdy z nas zna kogoś, kto np. boi się pająków. Każdy rodzaj fobii można wyleczyć, wymaga to jednak chęci ze strony osoby cierpiącej na fobię. Rodzaj terapii najczęściej dostosowywany jest do rodzaju lęku. Coraz większą popularność zdobywa tak zwana terapia ekspozycyjna. Polega ona na coraz bliższym kontakcie z obiektem lub sytuacją, której boi się dana osoba. Sprawia to, że po pewnym czasie nasilenie lęku stopniowo słabnie, co pozwala na powrót do normlanego funkcjonowania.