Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
rzucanie palenia

Podjęłaś decyzje o operacji? Wykorzystaj to i rzuć palenie!

Palenie papierosów pozostaje zmorą w naszym społeczeństwie. Choć prawie każdy z nas wie, że jest szkodliwe, to mimo to wielu z nas dalej sięga po dymka. Dla niektórych to chwila na odprężenie, inni czują się pobudzeni przez papierosy. Niezależnie od tego co motywuje Cię do palenia papierosów – nikotynizm ma cały szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Na szczęście, w porównaniu z ubiegłymi dziesięcioleciami, palących mężczyzn jest znacznie mniej a Ci, którzy jeszcze są w szponach nałogu, wypalają tych papierosów znacznie mniej. Niestety, w przypadku kobiet odsetek palaczy zmniejszył się stosunkowo nieznacznie. Dalej nawet co piąta kobieta regularnie pali papierosy! Palenie papierosów, szczególnie czynne i intensywne, utrudnia zarówno wprowadzenie w stan narkozy jak i przeprowadzenie samego zabiegu plastycznego. Jeśli zależy Ci na zmianie wyglądu – podejdź do tego poważnie, podejmij decyzję i rzuć palenie.

Dlaczego rzucenie palenia jest tak ważne przed operacją?

Palenie papierosów, szczególnie intensywne, jest niemałym utrudnieniem przed każdą operacją chirurgiczną. Palenie niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, ponadto palenie wiąże się z wyższym ryzykiem rozwinięcia się zakażeń w obrębie tkanki płucnej. Nie należy również zapominać, że palenie papierosów utrudnia i spowalnia gojenie się ran. Może to prowadzić do znaczącego wydłużenia oraz spowolnienia procesu rekonwalescencji. Dlaczego tak się dzieje? U palacza rany goją się znacznie dłużej, blizny wyglądają gorzej – wynika to z faktu osłabienia naszego układu odpornościowego przez palenie oraz ograniczenia zdolności naszego organizmu do regeneracji. Palenie papierosów jest przede wszystkim dużą przeszkodą dla operacji inwazyjnych, takich jak powiększenie i zmniejszenie piersi, plastyk powłok brzusznych oraz lifting twarzy. Zaleca się, aby odstawić papierosy przynajmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem zabiegu. W przypadku okresu pooperacyjnego sugeruje się, aby po papierosa sięgnąć jak najpóźniej. Być może zabieg operacyjny to idealna okazja i motywacja do trwałego rozstania się z trującym dymkiem?

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
rzucanie palenia

Dlaczego planowana operacja to doskonały czas na rzucenie palenia?

Niemalże każda osoba, która pali papierosy lub kiedyś paliła próbuje od czasu do czasu rzucić palenie. Niestety większość z nas poddaje się po kilku dniach, a tylko nielicznym udaje się skończyć z nałogiem raz na zawsze. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować. Z każdą kolejną próbą rzucenia papierosów rośnie szansa, że uda Ci się odstawić papierosy na stałe. Co może być pomocne w rzucaniu papierosów? Warto zrobić listę korzyści oraz zalet, które pojawią się wraz z rzuceniem palenia i pamiętać o nich za każdym razem, jak tylko pojawi się pokusa. O czym warto myśleć, kiedy próbujesz rozstać się z nałogiem?

  • Korzyści finansowe – nie oszukujmy się. Papierosy kosztują, a będą kosztowały jeszcze więcej. Każdy miesiąc palenia to przecież dość spora suma. Odkładaj ją do skarbonki, a następnie wydaj na zaplanowany wcześniej cel. Wakacje lub nowy rower będą cieszyć jeszcze bardziej, gdy wydamy na nie pieniądze, które wcześniej przepalaliśmy.
  • Korzyści wizerunkowe – papierosy już dawno nie są modne. Poza tym, palenie bardzo szybko odbija się na wyglądzie skóry. Czy po to wydajesz pieniądze na poprawianie wyglądu, żeby niweczyć skutki paleniem papierosów? Pomyśl o skórze pełnej blasku i uniknięciu zmarszczek oraz podkrążonych oczu.
  • Korzyści zdrowotne – większość palaczy ma świadomość konsekwencji zdrowotnych palenia papierosów

Korzystaj z silnej woli i dostępnych środków!

Nie wszyscy możemy pochwalić się tak samo silną wolą. Przy rzucaniu palenia – cel uświęca środki. Możesz porozmawiać ze swoim lekarzem i zapytać go u sugerowane metody na rzucenie palenia. Istnieją również specjalne ośrodki zajmujące się leczeniem nikotynizmu. Dziś masz naprawdę sporo możliwości. Zalecamy jednak, aby przed zdecydowaniem się na specyfiki pomocne w rzucaniu nałogu skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj też, że leczenie farmakologiczne uzależnienia od papierosów działa. Warto dowiedzieć się o każdej z metod czegoś więcej i wybrać najbardziej optymalną dla siebie. Jeśli będziesz odpowiednio zmotywowany – na pewno Ci się uda!