Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
ptoza

Ptoza – przyczyny oraz leczenie

Ptoza jest to opadanie powieki górnej. Może ono dotykać zarówno jednego, jak i obu oczu. W przypadku bardzo zaawansowanej ptozy może dochodzić nawet do sytuacji, w której jedno z naszych oczu pozostaje zamknięte przez niemalże cały czas. Warto na samym wstępie zaznaczyć, że ptoza nie zawsze jest problemem tylko estetycznym i nierzadko wiąże się z problemami zdrowotnymi. Ptoza może być zarówno objawem choroby ogólnoustrojowej, jak i źródłem pogorszenia naszego zmysłu wzroku. Ptoza wymaga bardzo dokładnego badania przez lekarza okulistę bądź chirurga plastyka. Tym samym ptoza to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim medyczny, który wymaga interwencji chirurgicznej. Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia oraz jakie są metody leczenia?

Problemy związane z ptozą

Głównym medycznym wskazaniem do operacyjnego usunięcia problemu jest ograniczone pole widzenia. Wynika to z faktu, że w przypadku opadającej powieki znacznie mniej światła wpada do naszej gałki ocznej. Znaczne ograniczenie pola widzenia skłania pacjentów do poszukiwania pomocy u okulistów. Zdarza się jednak, że wiele z nas ignoruje narastający problem. Jest to zachowanie potencjalnie niebezpieczne szczególnie wtedy, kiedy prowadzimy samochód bądź obsługujemy maszyny. Ponadto, ptoza to też problem estetyczny – oczy są przecież centralną częścią naszej twarzy. Dość często dotyczy tylko jednej powieki, przez co twarz wygląda na zmęczoną oraz niesymetryczną. W przypadku wskazań ściśle medycznych, możliwa jest operacja finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak jeśli mówimy wskazaniach estetycznych, pacjent chcący poprawić opadające powieki powinien udać się do gabinetu lekarza medycyny plastycznej.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
ptoza

Przyczyny ptozy

Przyczyny mogą mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Znaczne opadanie powiek może być spowodowane:

  • wrodzone – czyli zaburzenia rozwoju mięśni dźwigacza powiek lub jego nieprawidłowa budowa,
  • neurologiczne – opadająca powieka może wynikać z uszkodzenia nerwu odpowiadającego za pracę mięśnia dźwigacza powieki górnej. Przykładem chorób, w których dochodzi do neurologicznej ptozy są zespół Hornera, porażenie nerwu okoruchowego, stwardnienie rozsiane,
  • urazowe – wynikające z uszkodzenia mięśnia dźwigacza powieki górnej w wyniku urazu,
  • mięśniowe – w przypadku chorób przebiegających z atrofią mięśni np. w miastenii.

W większości przypadków ptoza ma charakter wrodzony. Warto również zaznaczyć, że obecnie wydaje się, iż ptoza występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Nie zawsze dochodzi do problemów z widzeniem w wyniku opadania powieki, dlatego w ogromnej części jest to wyłącznie problem estetyczny. Jest to przypadłość, na powstawanie której pacjenci nie mają żadnego wpływu. Nie da się jej uniknąć, jednak można ten problem rozwiązać.

Metody leczenia ptozy

Ptozę można wyleczyć jedynie metodami chirurgicznymi, choć technika operacyjna zawsze determinowana jest szeregiem czynników powodujących ptozę. Zanim pacjent podda się zabiegowi, powinien odwiedzić okulistę oraz poddać się niektórym badaniom neurologicznym. Chirurg dobiera technikę chirurgiczną pod kątem indywidualnych cech i przyczyn powstawania tej przypadłości. Ogólnie, operacja podnosząca powieki górne zwana jest blepharoplastyką lub plastyką powiek. W przypadku wskazań medycznych celem operacji jest przede wszystkim poprawienie zdolności widzenia. Większość operacji jednak wykonywana jest z przyczyn wyłącznie estetycznych, dlatego jej celem jest przywrócenie twarzy symetrii oraz młodszego i bardziej wypoczętego wyglądu.

ptoza

Przed i po zabiegu

Przed operacją oraz po niej pacjent powinien stosować się wskazań lekarza, dzięki czemu ma większą szansę na uniknięcie powikłań. Na cztery tygodnie przed operacją należy zrezygnować z palenia papierosów. Przez pierwsze dni po zabiegu należy dużo odpoczywać i unikać jakiekolwiek wysiłku. Przez kilka tygodni należy znacznie ograniczyć intensywną aktywność fizyczną i wprowadzać ją stopniowo dopiero wówczas, gdy chirurg plastyk oceni, że nie wpłynie ona na efekt zabiegu. Efekty operacyjnego leczenia ptozy można ocenić już po około tygodniu. Ostateczny efekt będzie widoczny dopiero po kilku miesiącach i do tego czasu należy wstrzymać się z ostateczną oceną. W zależności od przyczyn oraz stopnia schorzenia można uzyskać całkowitą lub częściową poprawę wyglądu oczu oraz zdolności widzenia. Decydujące znaczenie ma tutaj doświadczenie oraz umiejętności chirurga plastyka, dlatego podczas konsultacji warto pytać o kompetencje w zakresie wykonywania tego rodzaju operacji.