Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
heparyna

Heparyna – dlaczego lekarze zapisują zastrzyki w brzuch?

Zabiegi operacyjne mogą być małe, średnie i duże. Wiele z nich wykonuje się ambulatoryjnie i trwają one kilkanaście minut. Niektóre nie wymagają znieczulenia ogólnego. Inna zabiegi chirurgiczne są z kolei bardziej skomplikowane. Duże zabiegi chirurgiczne wiążą się często z dłuższym unieruchomieniem. Nasza mobilność pozabiegowa jest również ograniczona – czy to przez schodzące znieczulenie, czy też przez ból. Co sprawia, że lekarze zapisują heparynę po zabiegu? Kiedy i kto dostanie receptę na zastrzyki? Co to jest heparyna? Czy faktycznie można sobie zrobić ten zastrzyk samemu? Co zrobić, jeżeli boję się igieł?

Unieruchomienie okołoopereacyjne – wcale nie taki mały problem

Wiele zabiegów wymaga wprowadzenia pacjenta w stan znieczulenia ogólnego. Pacjent znieczulony nie rusza się, a tym samym dochodzi do upośledzenia przepływu krwi w naszych kończynach. Równocześnie zdarza się, że podczas zabiegu operacyjnego dochodzi do nieznacznego odwodnienia. Uszkodzone mogą zostać również naczynia krwionośne. Prowadzi to do tego, że nasza krew zagęszcza się. To wszystko sprzyja powstawaniu zakrzepów w naszych kończynach dolnych. Zakrzepy te mogą wywoływać żylną chorobę zatorowo-zakrzepową. Jest to potencjalnie groźna choroba, która wymaga przeprowadzenia badań oraz odpowiedniego leczenia.

heparyna

Żylna choroba zatorowo-zakrzepowa – jakie ma objawy?

Żylna choroba zatorowo-zakrzepowa obejmuje dwie jednostki chorobowe:

  • zakrzepicę żył głębokich,
  • zatorowość płucną.

Zakrzepica żył głębokich dotyczy zazwyczaj jednej kończyny. Nieco rzadziej zdarza się, że dotknięte są obie. Noga, bo to w nogach właśnie najczęściej rozwija się zakrzepica, staje się zaczerwieniona, obrzęknięta oraz bolesna. Bolesne staje się także chodzenie oraz pojawia się charakterystyczny ból łydki. Warto zaznaczyć, że chora noga staje się nierzadko widocznie większa.

Kto może zachorować na zakrzepicę?

Na zakrzepicę zachorować może każdy, niezależnie od wieku. Niemniej jednak istnieją pewne czynniki ryzyka, które sprawiają, że zachorowanie staje się bardziej prawdopodobne. Głównymi czynnikami ryzyka są:

  • starszy wiek,
  • otyłość – przede wszystkim w sytuacjach, w których BMI przekracza
    40 kg/m2
  • długotrwałe unieruchomienie spowodowane zabiegiem, długim lotem samolotem,
  • odwodnienie, niezależnie od przyczyny,
  • gorączka oraz inne choroby infekcyjne,
  • trombofilia wrodzona.

Jak lekarz stwierdza zakrzepicę żył głębokich?

Kluczowy w postawieniu rozpoznania okazuje się wywiad. Lekarz stwierdza, czy istnieją czynniki ryzyka rozwinięcia się tej choroby. Następnie lekarz ogląda nogę oraz ją bada. Zlecane są również badania, takie jak oznaczenie poziomu D-dimeru, czy też wykonanie badania ultrasonograficznego. Warto zaznaczyć, ze choć niski poziom D-dimeru pozwala z dużą pewnością wykluczyć zakrzepicę, to jego wysokie stężenie nie potwierdza zakrzepicy.
D-dimer może być bowiem naturalnie podwyższony po zabiegach, w ciąży czy też chorobie nowotworowej.

heparyna

To co z tymi zastrzykami w brzuch?

Lekarze zapisują zazwyczaj zastrzyki, w którym znajduje się heparyna drobnocząsteczkowa. Przeciwdziała ona wykrzepianiu krwi, co pomaga zapobiec żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Heparyna drobnocząsteczkowa nie wymaga monitorowania jej efektu. Pozwala ona na znaczące zmniejszenie występowania zakrzepicy żylnej. Ważne jest, aby w przypadku, w którym lekarz zaleca nam wykonywanie zastrzyków, dostosować się do jego zaleceń. Niestosowanie profilaktyki może bowiem prowadzić do powstania zakrzepicy żył głębokich, a nawet powstania zatorowości płucnej. Zatorowość płucna jest już stanem zagrożenia życia.

Jak chronić się przed zakrzepicą?

Oprócz stosowania zaleconej przez lekarza profilaktyki heparynami, należy pamiętać o minimalizowaniu innych czynników ryzyka. Ważne jest, aby po zabiegu możliwie szybko zacząć się ruszać. Ruch sprawia, że nasze mięśnie wyciskają krew z żył kończyn dolnych. Ponadto powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie. Pozwoli to niejako „rozrzedzić” naszą krew i zmniejszy ryzyko rozwinięcia się zakrzepicy. Przed długim lotem samolotem warto skontaktować się także z lekarzem pierwszego kontaktu. Zaleci on Pani odpowiednią profilaktykę przeciwzakrzepową.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax