Jesteś tym, co jesz – głosi popularne hasło. Nie jest ono zupełnie pozbawione sensu. Nasze tkanki składają się przecież z substancji, które przyjmujemy z pokarmem. Równocześnie cała energia, z której korzystamy, pochodzi właśnie z jedzenia. Wokół żywności narosło w ostatnich latach dużo mitów oraz półprawd. Wiele z nas rezygnuje z konkretnych posiłków, utożsamiając je z niezdrowym wpływem na organizm? Jak jest naprawdę? Z całą pewnością wiemy, że to, co jemy, odbija się na naszym zdrowiu. Dieta niezbilansowana prowadzi do różnego rodzaju chorób i schorzeń. Jaki jest wpływ diety na zachowanie i osobowość? Czy jest to prawda, czy tylko jeden z wielu mitów?
Czym jest dieta?
W obiegowym języku mianem diety określa się specjalnie przygotowany jadłospis, który ma za zadanie pomóc nam schudnąć. Niemniej jednak profesjonaliści używają słowa dieta jako ogólny opis tego co, i w jakich ilościach, spożywamy. Tym samym dieta może być niezdrowa, zdrowa bądź odchudzająca. Każdy z nas jest na jakiejś diecie nawet, jeżeli przygotowujemy nasze posiłki bez większego zastanowienia. Równocześnie popularne diety odchudzające są jednym z wielu wariantów diet. I tak na przykład lekarz może zalecić specjalną dietę w różnego rodzaju chorobach. Osoby dotknięte celiakią muszą przejść na dietę bezglutenową. Osoby, które chorują na cukrzycę, powinny wybierać dietę o niskoglikemicznym profilu.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Co daje nam siłę i energię?
Składniki odżywcze można podzielić na trzy główne kategorie:
- białka – budują nasze komórki, mięśnie; duże ilości białka znajdują się w serach, strączkach, mięsie,
- węglowodany – odpowiadają za główny dowóz energii, najwięcej węglowodanów znajduje się w produktach zbożowych, słodyczach oraz ziemniakach, ryżu czy kaszy,
- tłuszcze – biorą udział w procesach biochemicznych oraz dostarczają dużej ilości energii. Tłuszcze obficie występują w tłustych serach, mięsie, migdałach i orzechach.
Ponadto należy zaznaczyć, że nasz organizm do sprawnego funkcjonowania potrzebuje nie tylko białek, węglowodanów i tłuszczy. Niezbędne są bowiem również mikro- i makroelementy oraz witaminy. Tym samym należy wybierać produkty, które są bogate w witaminy, żelazo oraz inne mikroskładniki.
Czy niedobór dietetyczny może zmieniać nasz charakter?
Jesteś tym co jesz – głosi wspomniane wcześniej porzekadło. Okazuje się jednak, że nierzadko jesteś tym, czego nie jesz. Badacze są bowiem zgodni, że niedobory dietetyczne mogą prowadzić do zmian charakteru oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie. Anemia z niedoboru żelaza objawia się niskimi stężeniami hemoglobiny lub niedoborem erytrocytów. Kobiety dotknięte anemią czują się słabo, mają mniej siły i często skarżą się na przyspieszone bicie serca. Zauważono również, że anemia może prowadzić do wystąpienia stanów depresyjnych oraz lękowych. Wykazano też, że niedobór żelaza może prowadzić do pogorszenia jakości snu. Warto też wspomnieć, że nie powinno diagnozować się anemii samemu oraz leczyć się na własną rękę. Anemia z niedoboru żelaza może wynikać bowiem nie tylko z niedostatecznego przyjmowania żelaza z posiłkiem.
Witaminy z grupy B – samo dobro dla naszego umysłu
Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla prawidłowego działania naszego ustroju. Wpływają one na cały szereg procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Znajdują się one w zielonych i czerwonych warzywach. Przy zrównoważonej diecie nie powinno dochodzić do ich niedoborów. Dlatego tak ważne jest spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Warto wspomnieć, że warzywa bogate w skrobię, takie jak ziemniaki nie wliczają się do porcji warzyw. Witamina B12 z kolei, której niedobór jest dość powszechny, obficie występuje w mięsie oraz jajach. Osoby, które decydują się na dietę wegetariańską lub wegańską, powinny suplementować witaminę B12.