Odstające uszy mogą znacznie zaburzyć proporcje twarzy, co wpływa na samopoczucie wielu osób. Kompleksy tego rodzaju są często przyczyną różnorodnych dolegliwości, takich jak niska samoocena, wycofanie społeczne, czy nawet brak chęci do życia. Dlatego też chirurgiczna korekcja uszu bywa dla niektórych wybawieniem i zmniejszeniem widocznych kompleksów. Kiedy zdecydować się na taką operację? Podpowiadamy!
Wzorcowe ucho
To, czy mamy do czynienia z odstającymi uszami jest odpowiednio określone. Uważa się, że o odstających uszach mówi się wtedy, kiedy odległość między koniuszkami małżowiny a kością czaszki wynosi około 2 cm i więcej. Nie jest to jednak obiektywna miara, ponieważ u pacjenta z małą małżowiną i dużą głową deformacja w tej odległości, nie rzuca się w oczy. O kształcie małżowiny decyduje budowa szkieletu chrzęstnego. Dlatego też, aby określić odstające uszy, najczęściej bierze się pod uwagę grobelkę, czyli wypukłość, za którą małżowina zagina się w kierunku głowy.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Odstające uszy u dzieci
Wady odstających uszu widoczne są już od najmłodszych lat, to też często słyszymy o operacjach tego rodzaju, które są przeprowadzane na dzieciach. Według American Society for Aesthetic Plastic Surgery w 2014 roku w samych Stanach Zjednoczonych przeprowadzono prawie 37 tysięcy korekcji uszu u dzieci. Odstające uszy mogą w znaczny sposób zaburzyć codzienne funkcjonowanie, ponieważ widoczny defekt, staje się często obiektem drwin ze strony rówieśników. W wieku dziecięcym opinia osób w podobnym wieku jest bardzo ważna dla rozwoju malucha, dlatego odstające uszy mogą stać się poważnym problemem natury psychologicznej, która w późniejszym czasie może wpłynąć na właściwy rozwój psychiczny dziecka.
Kiedy zdecydować się na korekcję?
Najlepszy efekt operacji odstających uszu uzyskać można wtedy, kiedy procesy wzrostowe tkanek małżowiny usznej zostają zakończone i ustali się ostateczny wygląd ucha. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, kiedy pacjent osiągnie wiek 5 lub 6 lat. Szacuje się, że w tym okresie rozwiniętych jest już ponad 90% struktur tkankowych. Deformacji, które mogą skłaniać ku zdecydowaniu się na korekcję kształtu uszu, jest niezwykle wiele. Zaliczane są do nich takie jak odstające małżowiny uszne, zbyt duże czy wyjątkowo małe uszy lub nietypowe ich kształty, wśród których wymieniane są takie jak ucho spiczaste czy satyra.