Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Plastyka piersi – po jakim czasie można wrócić do sportu?

Plastyka piersi – po jakim czasie można wrócić do sportu?

Operacja piersi to poważna ingerencja w organizm, który potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Niedługo po zabiegu nawet proste czynności sprawiają ból. Rekonwalescencja dzieli się na różne etapy, po których pacjentka stopniowo odzyskuje coraz większą swobodę ruchów.

Czas gojenia po operacji

Plastyka piersi, mimo atrakcyjnych zalet, ma też skutki uboczne w postaci długiej, niejednokrotnie bolesnej rekonwalescencji. Czas gojenia jest indywidualny, zależy od organizmu pacjentki i rodzaju użytego implantu. Zawsze najlepszym doradcą będzie chirurg, który wykonywał operację. Zna on bowiem pacjentkę oraz wykorzystane implanty. Szybki powrót do intensywnej aktywności fizycznej jest odradzany, ponieważ może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia lub problemami z implantami. Gdy operacja piersi nie była dla pacjentki dużym obciążeniem, może ona spacerować w spokojnym tempie. Spacery mają korzystne działanie, zapobiegają powstawaniu zakrzepów.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Istotną częścią gojenia się ran jest noszenie specjalnego biustonosza, który podtrzymuje piersi. Należy nosić go codziennie przez 2–3 miesiące. Również sport należy uprawiać w takim staniku. Z męczącym wysiłkiem fizycznym należy poczekać kilka tygodni. Treningi polegające na wykorzystaniu mięśni klatki piersiowej są niedozwolone krótko po zabiegu. Powrót do biegania, fitnessu czy ćwiczeń na siłowni jest możliwy dopiero po 4–6 tygodniach. Ograniczenia te związane są z troską o dobry stan pacjentki.

Jakie dyscypliny sportu wybrać po plastyce piersi?

Po operacji piersi należy pozwolić organizmowi odzyskać siły i zregenerować się. Sport można zacząć uprawiać po miesiącu od zabiegu, jednak na początku dozwolone są tylko lekkie dyscypliny takie jak aktywność na basenie, jazda na rowerze, aerobik, pilates lub joga. Na bardziej energiczne ćwiczenia, np. tenis, trening cardio czy siłowy, można zdecydować się po sześciu tygodniach. Jeśli rekonwalescencja przebiega prawidłowo, to znacznie obciążające fizycznie zajęcia tj. jazda konna może być wykonywane dopiero po trzech miesiącach. W przypadku intensywnych ćwiczeń zawsze trzeba pamiętać o staniku pooperacyjnym. Stabilizuje on piersi, dzięki czemu implanty nie przemieszczą się.

Plastyka piersi nie jest przeszkodą w wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, ale należy uważać, by nie uszkodzić implantów. Lekarze zalecają ostrożność szczególnie w przypadku sportów ekstremalnych lub nawet unikanie ich. Wspinaczka, skoki na bungee lub ze spadochronem mogą stanowić ryzyko przebicia, lub przesunięcia wypełnień.