Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Na co działają witaminy z grupy B?

Na co działają witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B to grupa składników odżywczych, które odgrywają wiele ważnych ról w naszym organizmie. Większość ludzi otrzymuje zalecane ilości tych witamin poprzez samą dietę, ponieważ znajdują się one w wielu różnych produktach spożywczych. Jednak czynniki takie jak wiek, ciąża, wybory żywieniowe, choroby, genetyka, leki i spożywanie alkoholu zwiększają zapotrzebowanie organizmu na witaminy z grupy B. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że ​​twoje ciało ich nie magazynuje. Z tego powodu Twoja dieta musi je dostarczać każdego dnia. Witamina B mają wiele ważnych funkcji i są niezbędne do zachowania dobrego zdrowia. Przedstawiamy dzisiaj poradnik na co działają witaminy z grupy B.

Witaminy z grupy B i ich działanie

B1: tiamina

Tiamina odgrywa istotną rolę w metabolizmie, pomagając przekształcać składniki odżywcze w energię. Najbogatszymi źródłami żywności są wieprzowina, nasiona słonecznika i kiełki pszenicy.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Witamina B2: ryboflawina

Ryboflawina pomaga przekształcać żywność w energię, a także działa jako przeciwutleniacz. Produkty bogate w ryboflawinę obejmują mięso narządów, wołowinę i grzyby .

B3: niacyna

Niacyna odgrywa rolę w sygnalizacji komórkowej, metabolizmie oraz produkcji i naprawie DNA. Źródła żywności obejmują kurczaka, tuńczyka i soczewicę.

Witaminy  z grupy B – B5: kwas pantotenowy

Podobnie jak inne witaminy z grupy B, kwas pantotenowy pomaga organizmowi pozyskiwać energię z pożywienia, a także bierze udział w produkcji hormonów i cholesterolu. Wątroba, ryby, jogurt i awokado są dobrym źródłem.

B6: pirydoksyna

Pirydoksyna to kolejna witamina z grupy B, która bierze udział w metabolizmie aminokwasów, wytwarzaniu krwinek czerwonych i tworzeniu neuroprzekaźników. Pokarmy o najwyższej zawartości tej witaminy to ciecierzyca, łosoś i ziemniaki.

B7: biotyna

Biotyna jest niezbędna do metabolizmu węglowodanów i tłuszczów oraz reguluje ekspresję genów. Drożdże, jaja, łosoś, ser i wątroba należą do najlepszych źródeł żywności biotyny (6 Trusted Source).

B9: folian

Folian jest potrzebny do wzrostu komórek, metabolizmu aminokwasów, tworzenia czerwonych i białych krwinek i prawidłowego podziału komórek. Można go znaleźć w pokarmach takich jak warzywa liściaste, wątroba i fasola lub w suplementach jako kwas foliowy.

B12: kobalamina

Być może najbardziej znana ze wszystkich witamin z grupy B, B12 jest niezbędna dla funkcji neurologicznych, produkcji DNA i rozwoju czerwonych krwinek. B12 występuje naturalnie w źródłach zwierzęcych, takich jak mięso, jaja, owoce morza i nabiał.

Witaminy z grupy B: podsumowanie

Dostarczanie każdej z tych witamin jest niezwykle ważne z funkcjonowaniu naszego organizmu. Warto zatem zadbać o ich prawidłowe dostarczanie. Codziennie dodawaj je do posiłku, by czuć się zdrowo i pięknie!