Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
modelowanie twarzy własnym tłuszczem

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem – efekty

Tłuszcz dla wielu z nas ma jednoznacznie negatywne skojarzenia. Utożsamiamy go z nadwagą i otyłością. To przecież on jest źródłem zbędnych kilogramów oraz powodem niezadowolenia z własnej sylwetki. Tłuszcz wiążemy też z niezdrowym cholesterolem oraz innymi, negatywnymi składnikami naszego pożywienia. Niemniej jednak tłuszcze są kluczowe dla naszego organizmu. Tłuszcz jest też ważnym elementem naszego wyglądu. To on odpowiada za część wyglądu naszej twarzy. Przeszczep własnego tłuszczu to jedna z najpopularniejszych metod modelowania różnych obszarów ciała. Cechuje się przede wszystkim odpowiednim bezpieczeństwem, ponieważ jest odpowiedni nawet dla alergików. Nie wykorzystuje się przy nim żadnych obcych substancji, które mogłyby uczulić pacjenta, a jedynie autologiczną (własną) tkankę tłuszczową. Wypełnianie zmarszczek w taki sposób ma wiele zwolenników. Modelowanie twarzy własnym tłuszczem – jakie są efekty? Sprawdźcie!!

Przeszczep własnego tłuszczu może brzmieć jak coś szalonego – tak jednak nie jest

Dla wielu osób lipotransfer może wydawać się szalonym pomysłem. Wzięcie tłuszczu z jednej okolicy ciała i implementacja go w drugim miejscu to pomysł stosunkowo stary. Sięga on końca XIX wieku i był dość powszechnie stosowany już w wieku XX. Pierwsze zabiegi rekonstrukcji piersi polegały właśnie na lipotransferze. Dopiero wprowadzenie implantów silikonowych sprawiło, że dla lipotransferu pojawiła się sensowna alternatywa. Lipotransfer jest obecnie szeroko wykorzystywany w chirurgii rekonstrukcyjnej. Używa się go w zabiegach rekonstrukcyjnych piersi, plastyce brzucha oraz pośladków.  Wykorzystuje się go także w typowo kosmetycznych zabiegach związanych z poprawianiem wyglądu naszej twarzy.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
modelowanie twarzy własnym tłuszczem

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem – dla kogo jest ten zabieg?

Wraz z wiekiem skóra twarzy staje się mniej gęsta i cieńsza, przez co pojawiają się na niej drobne zmarszczki. Tkanka tłuszczowa zaczyna również zanikać. Wyostrzają się również rysy, co zmniejsza atrakcyjność kobiecej twarzy. Najbardziej widoczne są zmiany w okolicy policzków i ust. Niejednokrotnie tworzą się bruzdy nosowo-wargowe, co powoduje, że policzki wydają się nieco bardziej zapadnięte, zaś wargi tracą młodzieńczą objętość. Przeszczep tkanki tłuszczowej to pomocne rozwiązanie w przypadku każdego z widocznych problemów starzenia się twarzy. Często wypełnienie zmarszczek stosuje się też jako sposób na poprawę asymetrii twarzy lub niedoboru objętości tkanek na skutek urazu.

Jakie są główne wskazania do przeszczepu tłuszczu na twarz? 

Oprócz wspomnianego wypełnienia zmarszczek oraz poprawy asymetrii twarzy lipotransfer pomaga w nadaniu twarzy młodszego oraz bardziej jędrnego wyglądu. Lipotransfer wykorzystuje się także do poprawy symetrii oczu oraz nadania twarzy bardziej przyjaznego i nieco pełniejszego wyglądu. Twarz jest najważniejszą częścią naszego wyglądu. Jej zmęczony lub groźny wygląd nierzadko utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Zdarza się, że wygląd naszej twarzy jest źródłem kompleksów, a nawet schorzeń psychicznych takich jak depresja czy też zaburzenia lękowe.

Wypełnianie zmarszczek – jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na modelowaniu kształtów twarzy za pomocą własnego tłuszczu pobranego z innych części ciała. Tłuszcz ten zostaje odpowiednio oczyszczony oraz zagęszczony. Działanie odmładzające polega na wypełnieniu wybranych partii twarzy, a także na stymulacji komórek macierzystych. Pozwala to na szybszą regenerację i rewitalizację skóry. Tego rodzaju procedura wpływa korzystnie na trwałość rezultatów zabiegu wypełnienie zmarszczek. Ze względu na to, że część wprowadzanego tłuszczu ulega wchłonięciu w przeciągu kilku miesięcy po zabiegu, efekt końcowy różni się od początkowego. Najkorzystniej jest zatem wykonać przeszczep tkanki od 2 do 6 razy. W takim przypadku ostateczny rezultat może utrzymać się nawet dziesięć lat! Średnio jednak utrzymuje się ok. 5 lat. 

modelowanie twarzy własnym tłuszczem

Jakie są zalety lipotransferu?

Główną zaletą lipotransferu jest jego bezpieczeństwo. Dochodzi do przeszczepu własnych tkanek. Tym samym niemożliwe jest wywołanie reakcji autoimmunizacyjnej – organizm nie atakuje przecież w normalnych warunkach własnych tkanek. Kolejną zaleta lipotransferu jest łatwość uzyskania tkanki potrzebnej do wykonania lipotransferu. Ponadto ogromnym plusem lipotransferu jest fakt, że nie wiąże się on z pozostawieniem po sobie szpecącej blizny. Autologiczny przeszczep tłuszczu pozwala na uzyskanie miękkiego oraz gładkiego efektu. Tym samym osoba, która poddała się zabiegowi lipotransferu może cieszyć się naturalnym wyglądem.

Czy tłuszcz może zaniknąć z miejsca przeszczepu?

Wiele pacjentek ma obawy przed tym, czy efekt zabiegu będzie widoczny ze względu na zanik tkanki tłuszczowej. Warto jednak wziąć pod uwagę, że profesjonalnie wykonane wypełnienie zmarszczek pozwala na uzyskanie efektu wypełnienia nawet na wiele lat i to w praktycznie niezmienionej formie. Oznacza to, że przeszczepiona tkanka tłuszczowa będzie utrzymywała się w miejscu w około 80% jej objętości wyjściowej.

Dla kogo lipotransfer nie jest dobrym wyborem?

Lipotransfer to bezpieczna oraz dobrze zbadana technika. Niemniej jednak w niektórych sytuacjach jej wybór może nie być wyborem optymalnym. Lipotransfer przeciwwskazany jest u osób, które aktualnie chudną lub mają w planach zrzucenie dodatkowych kilogramów. Warto odłożyć ten zabieg wtedy w czasie do czasu uzyskania pożądanej masy ciała. Ponadto lipotransfer raczej nie jest zalecany u osób, które aktualnie przybierają na masie ciała. Unormowana oraz stabilna masa ciała pozwoli na uzyskanie najlepszego efektu wizualnego, a tym samym na zapewnienie pacjentce zadowolenia z przeprowadzonego zabiegu.

Lipotransfer jest również generalnie przeciwwskazany w przypadku przyjmowania leków immunosupresyjnych. Choć zabieg nie wiąże się ze znacząco podniesionym ryzykiem infekcji, to stosowanie tych leków może pogarszać wyniki kosmetyczne. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze.

modelowanie twarzy własnym tłuszczem

Jakie mogą być powikłania lipotransferu?

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym. Niemniej jednak mogą wystąpić zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe powikłania. Do powikłań miejscowych należy siniak, który ustępuje zazwyczaj po 10-14 dniach. Pojawić się może także pewne zbliznowacenie, a także nadmierne wyrównanie asymetrii. W przypadku powikłań ogólnoustrojowych najgroźniejszym jest zator tłuszczowy. Niemniej jednak jest to powikłanie stosunkowo rzadkie. Pamiętaj jednak, że jeżeli po zabiegu wystąpi u Ciebie duszność bądź uciążliwy kaszel – zgłoś się szybko do lekarza.

Co powinnam robić po lipotransferze?

Ważne jest, aby zastosować się do zaleceń lekarskich. Pozwoli to na uzyskanie możliwie najlepszych efektów kosmetycznych oraz zdecydowanie zminimalizuje ryzyko powikłań. Obecnie zaleca się stosowanie chłodnych okładów przez kilka dni po zabiegu. Pozwoli to na zmniejszenie obrzęku oraz szybsze wchłonięcie się krwiaka. Niezalecana jest także wysoka aktywność fizyczna przez pierwsze dwa-trzy tygodnie po zabiegu lipotransferu. Skontaktuj się z lekarzem medycyny estetycznej, aby dowiedzieć się więcej o tym zabiegu.