Wróć do bloga
skóra na dłoniach jak odmłodzić jej wygląd

Skóra na dłoniach – jak odmłodzić jej wygląd?

Skóra na dłoniach, podobnie jak skóra na szyi i dekolcie, starzeje się znacznie szybciej niż skóra w pozostałych częściach ciała. Nierzadko zdarza się, że twarz pacjentów wyglądają młodziej niż wskazuje na to ich wiek biologiczny, ale ostatecznie wszystko zostaje zdradzone przez wygląd dłoni. Jak temu zaradzić i sprawić, aby dłonie wyglądały równie dobrze i młodo jak twarz? Skóra na dłoniach – jak odmłodzić jej wygląd?

Warto zaznaczyć, że ludzka skóra jest czymś więcej, niż tylko barierą oddzielającą nasze organy od ludzkiego ciała. Pełni ona bowiem liczne funkcje metaboliczne oraz bierze udział w syntezie takich substancji jak witamina D. Niestety, skóra może być także miejscem w którym rozwijają się nowotwory. Wynika to z faktu, że jest narażona na stałe promieniowanie świetlne oraz różnego rodzaju substancje chemiczne. Szczególnie narażona jest skóra ludzkich dłoni, które są przecież naszą wizytówką. Często zapominamy o rękawiczkach nawet w mroźne dni.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Czym jest skóra?

Skóra jest tkanką pochodzącą z ektodermy, która chroni nasze narządy wewnętrzne. Ma ona powierzchnie nawet dwóch metrów kwadratowych, co czyni ją największą tkanką w ludzkim organizmie! Warto zaznaczyć, że skóra jest narządem, który stale się dzieli, a produkcja nowego naskórka trwa około dwudziestu ośmiu dni. Ten złożony proces pozwala na szybką regenerację skóry oraz zapewnia prawidłową ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – zarówno szkodliwymi substancjami, jak i potencjalnie groźnymi bakteriami, wirusami oraz pasożytami. Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka jest martwa a tym samym jest skuteczną barierą w ochronie przed patogenami.

Problemy skóry dłoni

Dłonią są częścią ciała, która jest najbardziej narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Skóra jest niemal zawsze odsłonięta, co eksponuje ją na promieniowanie, wiatr i niskie temperatury. To właśnie promieniowanie ultrafioletowe wiąże się z podwyższonym ryzykiem powstawania nowotworów w obrębie skóry rąk. Ręce są przecież odkryte niemalże w każdej porze roku. Zmiany na rękach należy możliwie szybko konsultować z lekarzem dermatologiem bądź onkologiem. Ponadto, z wiekiem skóra traci swoją objętość. W tej części jest bardzo niewiele gruczołów łojowych, przez co niedostateczne nawilżanie szybko prowadzi do wysuszenia. Problemem często są także plamy i przebarwienia. Skutek jest często taki, że twarz wygląda świeżo i młodo, a skóra na dłoniach zdradza rzeczywisty wiek lub wręcz dodaje lat.

skóra na dłoniach jak odmłodzić jej wygląd

Codzienna pielęgnacja to podstawa

Nic nie zastąpi codziennej pielęgnacji skóry dłoni. Skóra na niej narażona jest nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale także na detergenty i wodę. Dłonie to nasze główne narzędzie pracy, dlatego szybko widać co przeżyły. Nawet jeśli jesteś narażona na te szkodliwe czynniki bardziej niż inni, skóra Twoich dłoni nie musi wyglądać źle.

Codzienne i systematyczne nawilżanie dobrym kremem oraz stosowanie rękawiczek np. podczas pracy w ogrodzie czy zmywaniu naczyń może naprawdę ochronić Twoje dłonie przed fatalnym wyglądem w przyszłości. Często o tym zapominamy, a przecież niewiele trzeba, żeby skóra na dłoniach nie wyglądała źle. Pamiętaj też, że skórę rąk należy pokrywać kremem przeciwsłonecznym. Wysoki filtr uchroni skórę Twoich rąk przed przedwczesnym starzeniem słonecznym oraz procesami nowotworowymi.

Sposoby na plamy

Z wiekiem na dłoniach pojawiają się plamy i przebarwienia, zwane często „plamami starczymi” lub „plamami wątrobowymi”. Są to obszary, w których nadmiernie gromadzi się pigment. Plamy te, wbrew nazwie, nie są wynikiem chorób wątroby, a nadmierną ekspozycją skóry na słońce oraz przyjmowaniem niektórych leków. Rozjaśnianie plam nie jest zadaniem łatwym. Domowe sposoby czasem pomagają, jednak rzadko udaje się z ich pomocą zlikwidować problem całkowicie. Do sprawdzonych sposobów należy smarowanie i wcieranie soku z cytryny oraz świeżego żelu z liści aloesu. Pomóc może także stosowanie kremu z witaminą C lub wcieranie witaminy w kroplach. Do profesjonalnych, ale bardziej skutecznych zabiegów należy delikatny, dobrany przez specjalistę peeling chemiczny i stosowanie preparatów z kwasem glikolowym. Doskonałe wyniki uzyskuje się stosując zabiegi fotoodmładzania.

skóra na dłoniach jak odmłodzić jej wygląd

Zdrowe ciało to zdrowa skóra rąk

Skóra rąk ma taką samą budowę jak skóra stóp czy też skóra brzucha lub ud. Różnią się one przede wszystkim grubością. Odpowiednie zachowania zdrowotne takie jak zrównoważona dieta czy też aktywność fizyczna pozwalają na zachowanie zdrowego stanu skóry. Szczególnie ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, która nadaje ludzkiej skórze blask oraz sprężystość. Pamiętaj, że choroby przebiegające z hipercholesterolemią, szczególnie wysoką oraz nieleczoną, mogą prowadzić do odkładania się nieestetycznych, żółtych złogów cholesterolu w skórze. Dlatego też pamiętaj o regularnym padaniu poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi.

Porozmawiaj ze swoim dermatologiem jak dbać o skórę rąk

Dermatologia to bardzo dynamiczna dziedzina medycyny. Nowe produkty pozwalają na lepsze oraz znacząco skuteczniejsze dbanie o skórę rąk. Zdarza się, że pacjenci często nie nadążają za postępem w nowych kremach oraz substancjach leczniczych. Podczas wizyty u dermatologa z powodu innych problemów warto poruszyć temat dbania o skórę rąk. Ponadto warto wybierać produkty apteczne o sprawdzonym oraz bezpiecznym składzie, a także dobrze zbadanych stężeniach.

skóra na dłoniach jak odmłodzić jej wygląd

Utrata objętości skóry

Oprócz plam, największym problemem w wyglądzie dłoni jest cienka, pomarszczona skóra pozbawiona objętości. Za to zjawisko odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne oraz upływający czas. Skóra dłoni nie jest przecież wolna od zjawiska słonecznego starzenia się skóry. Powstaje wrażenie kościstych i żylastych dłoni, co w połączeniu z przebarwieniami daje nie najlepszy efekt. Jeszcze 20 lat temu, uzupełnienie objętości w skórze dłoni nie było możliwe. Dziś stosuje się m.in. zastrzyki z własnej tkanki tłuszczowej, która jest strategicznie rozkładane na skórze dłoni. Tłuszcz pobierany jest z miejsc, w którym jest go nieco więcej np. z pośladków, ud i brzucha i rozmieszczony w skórze dłoni. Alternatywa dla zastrzyków z tłuszczu jest zastosowanie kwasu hialuronowego, który również przynosi dobre, aczkolwiek nie trwałe efekty. Zabiegi trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Uzupełnienie tkanki przynosi także efekt w postaci wyrównania kolorytu skóry oraz wygładzenia skóry dłoni.

Lipotransfer

Przeniesienie tłuszczu z jednej części ciała do drugiej może wydawać się nieco dziwne oraz ekscentryczne. Niemniej jednak lipotransfer pozwala na wygodne oraz skuteczne modelowanie ludzkich części ciała. Jest on szczególnie korzystny u osób, które już schudły, a nie są dalej zadowolone z efektów. Wynika to z faktu, że człowiek nie chudnie w sposób równomierny, a ludzka sylwetka zmienia się w czasie. Pamiętaj jednak, że lipotransfer należy wykonywać w specjalistycznych ośrodkach z doświadczonymi lekarzami. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniego efektu kosmetycznego. Ponadto znacząco zmniejsza to ryzyko pojawienia się groźnych dla życia i zdrowia powikłań.

Nie bez powodu mówi się, że dłonie to nasza wizytówka. Warto dbać o nie nie mniej niż o skórę na twarzy. Pamiętaj także, że skóra dłoni nie jest wolna od ewentualnych problemów onkologicznych takich jak czerniak czy też rak podstawnokomórkowy bądź kolczystokomórkowy. Jeżeli wystąpi u Ciebie niepokojąca zmiana na skórze dłoni – nie ignoruj jej. Zgłoś się na badanie dermatoskopowe, które pozwala wstępnie ocenić charakter zmiany.