Niektóre wady wynikające z wyglądu nie są możliwe do ukrycia za pomocą delikatnego makijażu. Odstające uszy to problem, który pojawia się już w dzieciństwie i często stanowi dramatyczne przeżycie dla najmłodszych. Kompleks tego rodzaju sprawia, że korekcja uszu to jedna z najczęściej wykonywanych operacji chirurgii plastycznej. Przedstawiamy najważniejsze mity, które narosły wokół odstających uszu.
Przyczyny odstających uszu
Problem związany jest najczęściej Z wrodzoną deformacją okolicy głowy i szyi. Występuje najczęściej obustronnie, a wielu przypadkach przyczyną jest genetyka. Odstające uszy to defekt kosmetyczny, który nie zagraża naszemu zdrowiu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest jednym z głównych powodów kompleksów i zaniżonej samooceny. Na przykre komentarze i brak akceptacji ze strony rówieśników narażone są również dzieci, które nie potrafią poradzić sobie z agresją środowiska. Ze względu na komfort psychiczny najmłodszych plastyczne korekcja uszu wykonuje się już w wieku 5 lat. Zabieg wpływa na estetykę wyglądu, ale główną jego zaletą jest poprawa samopoczucia psychicznego.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Odstające uszy – czyli jakie?
O odstających uszach mówi się wtedy gdy koniuszek małżowiny usznej odstaje od kości czaszki na dwa lub więcej centymetrów. Pod uwagę bierze się również proporcje twarzy oraz całego ciała, ponieważ niekiedy ucho, które może być uważane za odstające, dobrze prezentuje się z twarzą. Na większość przypadków oddawania uszu odpowiada nieprawidłowo lub w ogóle niewykształcone grobelka Jest to wewnętrzna krawędź, za którą małżowina zagina się w kierunku głowy.
Mity na temat odstających uszu
Wokół samego schorzenia oraz korekty odstających uszu narosło wiele mitów. Poniżej przedstawiamy, a także obalamy, niektóre z nich.
- Uszy rosną całe życie
Według badań jest to rzeczywiście skutek zderzenia się. Z wiekiem białko strukturalne tkanki łącznej przestaję się już tak dobrze utrzymywać postaci chrząstki. Kolagen występuje również w skórze, która z wiekiem wiotczeje. To samo zjawisko obserwuje się w przypadku uszu. Włókna kolagenowe sławną rozchodzą się, a ucho stopniowo się powiększa.
2. Ciasne czapeczki lub przyklejanie uszu do głowy mogą skorygować odstające uszy u dzieci
Odstające uszy zalicza się najczęściej do cechy genetycznej. Dlatego też wszelkie sposoby, które nie wchodzą w skład medycznych metod radzenia sobie z problemem, nie pomogą w jej niwelowaniu. Zabiegi wykonuje się u dzieci dużą dobrze już rozwiniętą małżowiną.
3. Po korekcji uszu przez długi czas nie można ich moczyć
Jest to jeden z najpopularniejszych mitów związanych z korektą odstających uszu. Zalecenia lekarza mówią jednak, że już po tygodniu po operacji można umyć głowę A po dwóch tygodniach, wolno moczyć ją na dłużej, na przykład pływać w basenie.