Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Plastyka brwi i czoła – co powinieneś wiedzieć

Plastyka brwi i czoła – co powinieneś wiedzieć?

Nasza skóra wraz z wiekiem staje się mniej elastyczna. Wynika to między innymi z natrualnego procesu starzenia. Niemały wpływ na starzenie się skóry ma także światło słoneczne, niezdrowa dieta oraz zbyt niska aktywność fizyczna. Nasza twarz, narażona niemalże codziennie na promieniowanie słoneczne, jest tym samym częścią naszego ciała, po której najszybciej widać upływ lat. Zmarszczki pojawiające się na czole lub opadające brwi sprawiają, że czujemy się nieatrakcyjnie. Wiele z nas obawia się, że będzie postrzegane jako osoby starsze bądź niezadbane. Tym samym naturalnym jest, że rozważamy plastykę naszego czoła. Co powinieneś o niej wiedzieć? Z jakim efektem należy się liczyć? Czy każdą zmarszczkę można – i czy warto – usunąć?

Czoło – nie tylko sama skóra i kości

Spoglądając na czoło widzimy tylko skórę i włosy. Dotykając naszego czoła czujemy twardą czaszkę. Wydawać by się mogło, że nasze czoło składa się tylko z kości i skóry. Tak jednak nie jest. Pod skórą znajdują się mięśnie twarzowe takie jak mięsień czołowy. Odpowiada on za unoszenie naszych brwi.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
Plastyka brwi i czoła – co powinieneś wiedzieć

Kiedy warto pomyśleć o plastyce czoła i liftingu brwi?

Każdy z nas ma inne oczekiwania wobec własnego wyglądu. Równocześnie każdy z nas starzeje się w innym tempie. Tym samym nie można mówić o jakiejś granicy wieku, od którego warto wykonać plastykę naszego czoła. Nie da się również jednoznacznie stwierdzić, jak głębokie muszą być zmarszczki, aby zabieg przyniósł widoczną poprawę estetyczną. Estetyka jest bowiem kwestią subiektywną i każda z nas ma inne oczekiwania wobec swojego wyglądu. Najbardziej sensownym jest wykonywanie zabiegu w poniższych sytuacjach:

  • widoczne zmarszczki, bruzdy i zwiotczenie skóry na czole,
  • smutny lub groźny wygląd twarzy, nawet wówczas, gdy jest zrelaksowana,
  • opadająca i ciężka linia brwi.

Warto zaznaczyć, że lifting czoła nie wiąże się często z wykonaniem liftingu całej twarzy. Okazuje się , że nierzadko różne części naszej twarzy starzeją się w różnym tempie. Tym samym często wystarcza zlokalizowany zabieg ograniczony do czoła lub brwi, aby nadać naszej twarzy młodszy i świeższy wygląd.

Na co zwrócić uwagę podczas konsultacji

Wiele pacjentek obawia się konsultacji. Boją się, że zostaną wyśmiane przez lekarza. Pamiętaj, że lekarz medycyny estetycznej nie wyśmieje pacjentki ani nie uzna jej potrzeb za małostkowe. Chirurg plastyczny rozumie obawy i potrzeby swoich pacjentek. Niektóre z nich boją się także, że zadadzą pytanie na które istnieje oczywista odpowiedź, przez co wypadną na głupie bądź niezorientowane. Pamiętaj jednak, że głupie pytanie to te, które pozostają niezadane. Lekarz rozumie, że pacjentka nie musi posiadać wiedzy medycznej. Jeżeli nie zrozumiesz czegoś podczas konsultacji – postaraj się dopytać. Jeżeli czujesz, że jest za dużo informacji podczas konsultacji, postaraj się zapisać kilka z nich. Ponadto ważnym jest, aby otwarcie mówić o naszych oczekiwaniach względem zabiegu. Choć mogą być one nadmiernie wygórowane, to warto powiedzieć o tym lekarzowi. Powie on, czy dany efekt kosmetyczny jest osiągalny. Lepiej wiedzieć zawczasu, jak możemy wyglądać po zabiegu.

Plastyka brwi i czoła – co powinieneś wiedzieć

Jak przebiega zabieg?

Zabieg plastyki czoła przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że podaje się znieczulenie poprzez nakłuwanie skóry i wprowadzanie leku znieczulającego. Znieczulenie ogólne nie jest zazwyczaj wymagane. Niemniej jednak, w szczególnych wypadkach, nie jest ono wykluczone. Cięcia skóry dokonuje się zazwyczaj na linii włosów. Dzięki temu ewentualna blizna pozostaje niewidoczna, a efekt kosmetyczny dobry. Ponadto sam zabieg nie wiąże się z długotrwałym pobytem w klinice medycyny estetycznej. Pacjentki opuszczają klinikę zazwyczaj po godzinie-dwóch po zakończonym zabiegu. Ważnym jest, aby podczas wizyty dokładnie omówić zasady dotyczące dbania o miejsce cięcia. Szwy ściągane są po około tygodniu od wykonania zabiegu. Niemniej jednak przez pierwszy miesiąc powinnyśmy powstrzymać się od intensywnych treningów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zabieg plastyki czoła jest zabiegiem wykonywanym dość często. Pamiętaj jednak, że zdarza się, że oczekiwanym przez nas efekt kosmetyczny jest zbyt wygórowany. Dlatego tak ważna jest szczera rozmowa z lekarzem. Pozwoli to uniknąć wielu rozczarowań oraz cieszyć się z młodszego, świeższego wyglądu naszej twarzy. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu warto również dużo odpoczywać oraz wziąć wolne w pracy. Choć plastyka czoła nie wiąże się z długotrwałym unieruchomieniem, to nie powinnyśmy spędzać dużo czasu w łóżku. Zadbaj o możliwie regularny wysiłek fizyczny o niskiej aktywności taki jak powolny spacer.