Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Szczoteczka i pasta? Nie w każdym zakątku świata są używane

Szczoteczka i pasta? Nie w każdym zakątku świata są używane

Śnieżnobiały uśmiech, to ozdoba każdego człowieka. Nawet najbardziej spektakularna uroda może być „przysłonięta”, kiedy zęby są niezadbane. W świecie zachodnim do pięknego uzębienia przykłada się ogromną wagę. Podstawą dziś jest nie tylko szczoteczka i pasta do zębów, ale również okresowe wizyty u dentysty, aparat ortodontyczny i wybielanie. Jak o zęby dba się w różnych częściach świata?

Cywilizacja zachodnia

Pomimo dostępu do nowych technologii w leczeniu i estetyce zębów – ludzie świata zachodniego są bardziej narażeni na próchnicę. Dzieje się tak ze względu na dietę i wszechobecny cukier w większości produktów. Systematyczne wizyty u dentysty pomagają nam ustrzec się przed utratą uzębienia. Jednak samo zdrowie to nie wszystko. Dziś chcemy móc szeroko uśmiechać się bez zażenowania. Stałe aparaty ortodontyczne zakłada się dziś dzieciom, które mają już stałe zęby, a stosowanie implantów czy tzw. licówek jest stała częścią stomatologii estetycznej. Dzięki zdobyczom technologii, możemy mieć piękne zęby nawet wtedy, kiedy natura ich nam poskąpiła. Na piękne uzębienie najbardziej zwracają uwagę Amerykanie. Zęby wydają się być tam jedna z ważniejszych cech świadczących o atrakcyjności i pokazujących, że o siebie dbamy. W europie to równie≤ż bardzo ważne, jednak delikatna krzywizna czy nieco ciemniejszy odcień zębów jest akceptowalny. Ważne, aby zęby były zdrowe i estetycznie wyglądały.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Higiena jamy ustnej metodą naturalną

Choć większość populacji, do codziennej higieny jamy ustnej używa szczoteczki i pasty do zębów z fluorem, to niektóre kultury nadal stosują naturalne metody znane od tysięcy lat. Wbrew pozorom, biedniejsza ludność afrykańska, stosująca naturalne sposoby na zachowanie zdrowia zębów, rzadko ma problem z próchnicą. Wpływ na to z pewnością ma dieta, bo choć często dość uboga, to jednak złożona z naturalnych i nieprzetworzonych składników, pozbawiona cukrów prostych. Jak w takim razie mieszkańcy Afryki czyszczą swoje zęby? Z pomocą naturalnych roślin: patyczków i gałązek wybranych roślin, różnie nazywanych przez poszczególne plemiona. Nie wszystkie rośliny nadają się do czyszczenia zębów. Afrykańczycy wybierają te, które maja właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, łagodzące ból zębów lub dziąseł, a nawet odświeżające oddech.

Problemy

W większości wypadków wystarcza to, aby uzębienie pozostało zdrowe. Afrykańczycy jednak zmagają się z problemami z uzębieniem – przede wszystkim z bólem, które pojawia się, kiedy próchnica zdąży się już rozwinąć. Są w tym czasie najczęściej pozbawieni opieki stomatologicznej a bolącego zęba wyrywają samodzielnie lub z pomocą miejscowego szamana. Mieszkańcy Afryki, szczególnie w tych rejonach gdzie panuje susza, dość często zmagają się ze startym szkliwem. Nie mają możliwości dokładnego opłukania żywności, a piasek powoduje ścieranie szkliwa.

Estetyka

Mieszkańcy Indii także mają swoje naturalne sposoby na zachowania zdrowia zębów. Bardzo popularne jest tam stosowanie liści mango, które zapobiegają powstawaniu próchnicy, wybielają zęby i dbają o świeży oddech. Warto również zwrócić uwagę, jak odmienna może być pożądana estetyka zębów. Niektóre plemiona Afryki i Indonezji, uważają, że najbardziej atrakcyjny kształt zębów to szpic. W tym celu piłuje się je w taki sposób, aby przypominały kły. Piłowanie zębów to bardzo bolesny zabieg, dlatego poddanie się mu świadczy także o wytrwałości i wytrzymałości.
Metody naturalne sprawdzają się tam, gdzie sposób spożywania oraz samo pożywienie niewiele się zmieniło od kilkuset lat. W cywilizacji zachodniej, gdzie wciąż mamy do czynienia z jedzeniem wysoko przetworzonym – metody te prawdopodobnie nie zdałyby egzaminu.
źródła:
infodent24.pl
ekologia.pl