Wiele osób uważa kształtny, pełny biust za symbol kobiecości i atrakcyjności. Dlatego operacje powiększania piersi implantami należą do jednych z najbardziej popularnych zabiegów w chirurgii plastycznej. Przed operacją lekarz, biorąc pod uwagę oczekiwania pacjentki oraz jej warunki anatomiczne- wybiera nie tylko rozmiar czy kształt implantu. Musi również zdecydować, jak będzie wyglądało umiejscowienie implantów piersiowych, aby pacjentka mogła się cieszyć wymarzonym wyglądem. Miejsce wprowadzenia implantu piersiowego zależy od wielu czynników- m.in. budowy ciała, upragnionego efektu oraz rodzaju samej protezy.
Umiejscowienie implantów piersiowych
Kształt gruczołu piersiowego po zabiegu powiększania piersi implantami zależy m.in. od miejsca wprowadzenia implantu. Wyróżnia się umiejscowienia implantu piersiowego– pod mięśniem piersiowym większym (podmięśniowe) lub pod tkanką gruczołową tworzącą pierś (podgruczołowe). Możliwa jest też technika częściowego podmięśniowego umiejscowienia implantu.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Chirurg, podejmując decyzję, bierze pod uwagę ilość tkanki podskórnej i gruczołowej u pacjentki, szerokość klatki piersiowej oraz jej kształt. Jeśli ilość tkanek, budujących gruczoł, okaże się wystarczająca do dokładnego pokrycia implantu, a pierś nie jest zbyt opadająca można go wszczepić podgruczołowo. Pozwoli to też uniknąć efektu zbytniego spłaszczenia implantu, przez co pierś będzie się wydawać „szersza”.
Rodzaj implantu a jego umiejscowienie
Istotnym powodem, który decyduje o umiejscowieniu implantu piersiowego, jest rodzaj stosowanego implantu, co decyduje o wyglądzie piersi w jej górnej części. W przypadku, gdy implant pokryty jest mięśniem piersiowym- ten wywiera dodatkowy nacisk na wszczepiony implant. Dzięki temu u góry jest lekko spłaszczony – tak jak w naturalnej piersi.
Implanty, wypełnione solą fizjologiczną, są z reguły nieco bardziej sztywne niż silikonowe. Chirurdzy przy stosowaniu tych pierwszych częściej decydują się na umiejscowienie podmięśniowe. Wadą umiejscowienia podmięśniowego jest większy dyskomfort po operacji, ale jedynie w pierwszych dniach. Wynika on z konieczności naruszenia dużego mięśnia, który uczestniczy w oddychaniu i poruszaniu kończyną górną. Z kolei wśród wad umiejscowienia podgruczołowego implantu piersiowego wylicza się większe prawdopodobieństwo kontraktury kapsułkowej, która prowadzi do deformacji, możliwość utrudnienia interpretacji mammografii, oraz zwiększone ryzyko opadania implantu w przyszłości.
Całkowicie podmięśniowe umiejscowienie implantów piersiowych pod mięśniami klatki piersiowej
Przy mniejszej ilości tkanki gruczołowej, konieczne jest podmięśniowe umiejscowienie implantu piersiowego. W innym wypadku nie będzie on odpowiednio „spłaszczony” w swojej górnej części, krawędzie mogą być widoczne, a także uzyska się wrażenie nienaturalnie okrągłego biustu. Technikę tą, chirurdzy zalecają szczególnie dla kobiet, które mają bardzo cienką skórę piersi. Pod tkanką piersi znajdują dwa rodzaje (grupy) mięśni: mięsień piersiowy mniejszy oraz mięsień piersiowy większy. Mięsień piersiowy większy dosięga do górnej części ręki i rozciąga się poprzez klatkę, niczym wachlarz. Mięsień piersiowy mniejszy dosięga do łopatki i rozciąga się w dół, aż do żeber. Implant umiejscowiony pod mięśniem większym, przez to jest całkowicie ukryty i niewidoczny, nawet jeśli kobieta ma bardzo cienką skórę na piersiach. Zazwyczaj wiąże się z mniejszym ryzykiem przykurczu torebkowego, zmniejszenia palpacyjnej wyczuwalności implantu oraz ograniczenia przydatności mammografii. To położenie pociąga za sobą również dłuższy czas trwania zabiegu oraz powrotu do zdrowia, oraz mniejszą dostępność w przypadku reoperacji
Częściowo podmięśniowe umiejscowienie implantów piersiowych
Technika ta polega na częściowym umiejscowieniu implantu piersiowego pod mięsień i częściowym jego umiejscowieniem pod tkanką piersi. Podczas operacji chirurg rozcina najniższą część mięśnia piersiowego. Wykonuje to tak, aby górna część implantu była porządnie osadzona pod mięśniem, zaś dolna część była pod gruczołem piersiowym.
Podgruczołowe umiejscowienie implantów piersiowych
Metoda ta polega na włożeniu implantu pod tkankę piersi. Dokładnie powyżej mięśnia tkanki klatki piersiowej i tkanki włóknistej, która wyścieła ścianę pomiędzy żebrami i ścianą klatki piersiowej. Położenie to chirurdzy stosują u kobiet, których skóra na piersiach jest wystarczająca “gruba”, aby implant nie był widoczny. Lokalizacja ta wiąże się zwykle z krótszym czasem trwania zabiegu, rekonwalescencji oraz łatwiejszym dostępem w razie reoperacji. Może jednak spowodować wzrost ryzyka zwiększonej wyczuwalności implantu dotykiem. Ponadto może przyczynić się do obkurczania torebki łącznotkankowej wokół protezy oraz utrudniać wykonanie i interpretację mammografii.
Umiejscowienie implantów piersiowych- podsumowanie
Jak widać, to gdzie najlepiej wszczepić implant w piersi, aby uzyskać jak najlepsze efekty, jest złożoną decyzją. Dlatego, warto do operacji plastyki piersi wybrać doświadczonego chirurga plastycznego. Chirurg na podstawie swojej najlepszej wiedzy- wybierze najkorzystniejsze estetycznie i najbezpieczniejsze umiejscowienie implantu piersiowego.