Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Wigilijne, tradycyjne potrawy – czy wychodzą nam na zdrowie?

Wigilijne, tradycyjne potrawy – czy wychodzą nam na zdrowie?

Trudno znaleźć osobę w naszym kraju, która w wigilię Świąt Bożego Narodzenia nie przesadziłaby nieco z jedzeniem. Wielu z nas z tęsknotą oczekuje wigilijnej kolacji, która rzeczywiście jest wyjątkowa pod wieloma względami. Większość tradycyjnych potraw spożywamy tylko raz w roku, dlatego na niektóre z nich czekamy z ogromną niecierpliwością. A jak kolacja wigilijna wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę? Czy jedząc wigilijne potrawy dostarczamy swojemu organizmowi wartościowe składniki odżywcze?
Co region, to inne obyczaje. Potrawy wigilijne różnią się od siebie w zależności od miejsca w Polsce. Jest jednak kilka stałych produktów, które są elementem właściwie każdej kolacji.

Ryby

Tradycyjną rybą, podawaną na polskich stołach jest karp. W wielu domach jada się także inne rodzaje ryb: pstrąg oraz ryby morskie, takie jak dorsz oraz łosoś. Ryby, jak powszechnie wiadomo, są cennym źródłem białka, witamin oraz kwasów omega-3 oraz omega-6. Najczęściej jednak, spożywamy je w formie smażonej, co przede wszystkim sprawia, że potrawa jest bardziej kaloryczna. Oprócz ryb smażonych, na stołach często pojawia się także śledź, np. słony w oleju i z cebulą lub w śmietanie.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Kapusta

Kapusta jest doskonałym źródłem witaminy C. Nie ma zbyt wielu kalorii, jednak jej wadą ciężkostrawność. Kapustę w wigilijnej odsłonie najczęściej przygotowuje się w grochem lub grzybami. Z pewnością to danie można zaliczyć do zdrowych, jednak nie należy przesadzać z ilością, zwłaszcza wtedy, kiedy nasz układ pokarmowy jest wrażliwy.

Barszcz

Niskokaloryczna i bardzo zdrowa potrawa. Jedząc barszcz dostarczamy naszemu organizmowi witaminy oraz składniki odżywcze w bardzo skondensowanej formie. Barszcz jest źródłem m.in. kwasu foliowego, wapnia oraz żelaza. Uszka, tradycyjnie podawane do barszczu dodają potrawie kaloryczności, jednak z pewnością dla walorów smakowych, warto pozwolić sobie choć na kilka sztuk.

Mak

Z maku tradycyjnie przygotowuje się makówki lub kutię. Są to najczęściej potrawy wysokokaloryczne, zawierające sporą ilość cukru. Poza tym, w kutii i makówkach są także orzechy, suszone owoce np. żurawina, miód a czasem ziarna pszenicy. Takie danie z pewnością dostarcza organizmowi wielu witamin i składników odżywczych, jednak należy spożywać je z umiarem ze względu na wysoką kaloryczność.

Kompot z suszu

W wielu domach, w wigilię podawany jest kompot z suszonych owoców z dodatkiem goździków. Kompot ma bardzo charakterystyczny smak, który kojarzy się wyłącznie ze świętami. Suszone owoce mają sporo witamin i wartości odżywczych. Doskonale komponuje się z wigilijnymi potrawami takimi jak smażony karp.
Można uznać, że tradycyjne potrawy wigilijne sprzyjają naszemu zdrowiu. W tym wszystkim jednak należy pamiętać, że trzeba zachować umiar dla dobrego samopoczucia i zachowania stałej wagi także po świętach. Wigilijne potrawy można także przygotowywać w nieco „odchudzonej” wersji. Zamiast karpia smażonego, możemy przygotować go na parze lub w piekarniku. Wigilijnym słodkościom zawsze można odjąć nieco kalorii, dodając odrobinę mniej cukru.
Wesołych Świąt!

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax