Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Chirurgia plastyczna a chirurgia kosmetyczna jaka jest różnica

Chirurgia plastyczna a chirurgia kosmetyczna – jaka jest różnica?

Ludzkie ciało oraz dusza są dla wielu z nas kluczowymi i nieodłącznymi elementami aspektu człowieczeństwa. Nic dziwnego, nasz umysł nie potrafi przecież odróżnić ciała od ducha. Podświadomie przypisujemy pozytywne cechy osobom, które lepiej wpisują się w kanony piękna. Jest to tak zwany efekt aureoli. Tym samym człowiek od zarania dziejów robił wszystko, by wyglądać lepiej. Już starożytni Egipcjanie lubowali się w makijażu, a opisy zabiegów mających na celu poprawę urody przetrwały do dziś. Mimo upływu setek lat pewne rzeczy się nie zmieniają. Tak samo nie zmieniła się nasza potrzeba akceptacji własnego ciała oraz dobrego wyglądu. Wraz z rozwojem chirurgii ogólnej odkryto wiele aspektów przeprowadzania operacji. Z jednej strony poprawiono antyseptykę, a z drugiej udoskonalono oraz opracowano przeprowadzanie znieczulenia ogólnego. Równocześnie, okropieństwa pierwszej wojny światowej zmusiły społeczność lekarzy do poszukiwania zabiegów, które przywrócą weteranom dawny wygląd. to wszystko przyczyniło się do rozwoju chirurgii plastycznej.

Chirurgia plastyczna – czyli jaka?

Chirurgia to, najogólniej mówiąc, dział medycyny specjalizujący się w operacyjnym ingerowaniu w ciało człowieka tak, by przywrócić lub zachować jego zdrowie. Chirurgia plastyczna, będąca poddziedziną chirurgii, ma na celu ograniczenie lub zlikwidowanie zniekształceń oraz zeszpeceń powstałych na przykład w wyniku choroby. Chirurgia plastyczna sama w sobie skupia się przede wszystkim na leczeniu wad powstałych na różnych etapach życia. Specjalizacja ta pierwotnie zajmowała się przede wszystkim operowaniem pacjentek i pacjentów, którzy utracili dawny wygląd w wyniku działań wojennych, chorób bądź wypadków komunikacyjnych. To właśnie okropne doświadczenia pierwszej wojny światowej skłoniły lekarzy do rozwijania metod plastyki twarzy. Dzięki rozwojowi chirurgii plastycznej weterani mogą powrócić do normalnego życia.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
Chirurgia plastyczna a chirurgia kosmetyczna jaka jest różnica

Chirurgia kosmetyczna – odrębna dziedzina chirurgii?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o chirurgii kosmetycznej jako o odrębnym dziale chirurgii plastycznej. Warto zaznaczyć, że termin chirurgia kosmetyczna nie jest terminem powszechnie uznawanym oraz akceptowanym przez całe środowisko. Wynika to z faktu, że granica między normą, a zniekształceniem jest bardzo płynna. Równocześnie nierzadko niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, czy coś jest tylko defektem kosmetycznym, czy też sporą deformacją. Zadaniem chirurgii kosmetycznej jest korekcja tych części ciała, które odbiegają od przyjętych przez pacjenta norm piękna. Ma też za zadanie usuwanie widocznych skutków starzenia się. Celem chirurgii kosmetycznej jest więc znaczna poprawa estetyczna i wizualna twarzy oraz ciała ciała. Rozwój chirurgii estetycznej wynika ze wzrostu zapotrzebowania pacjentów, a także pośrednio z rozwoju technik operacyjnych.

Nowe czasy – nowe wyzwania

Obecnie żyjemy znacznie dłużej, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Sprawia to, że w naszym społeczeństwie żyje coraz więcej kobiet po pięćdziesiątce, które są – i chcą pozostać – aktywne życiowo, rodzinnie oraz zawodowo. Rozwój medycyny, łatwiejszy dostęp do niej oraz wyeliminowanie wielu chorób zakaźnych spowodowało także, że dłużej cieszymy się zdrowiem i energią. Niegdyś częste i nieuleczalne choroby, takie jak gruźlica, są obecnie skutecznie leczone. Równocześnie zabiegi operacyjne stały się znacznie bezpieczniejsze oraz niewątpliwie bardziej dostępne. Tym samym poprawa własnego wyglądu nie jest już zarezerwowana tylko dla najbogatszych, ale niemalże każdy może dokonać pewnej ingerencji we własny wygląd.

Chirurgia plastyczna a chirurgia kosmetyczna jaka jest różnica

Czy poprawa własnego wyglądu to coś złego?

Wiele z nas odczuwa wstyd, kiedy myśli o ewentualnym zabiegu medycyny estetycznej. Wynika to z głęboko zakorzenionego poczucia winy, a nawet grzeszności. Uznajemy nierzadko, że nie powinnyśmy oraz nie mamy prawa być niezadowolone z własnego ciała. Myślimy też, że nasze odczucia są wynikiem próżności. Osobę, która poddała się zabiegowi medycyny estetycznej, przedstawia się często jako pustą, a nawet płytką. Tak jednak nie jest. Każdy z nas ma prawo czuć się dobrze we własnym ciele. Niektórzy z nas osiągają to przez dobór ubrań, a inni przez ćwiczenia fizyczne. Równocześnie nie jest też tak, że poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej świadczy o tym, że nie potrafimy pogodzić się z upływającym czasem. Choć zmarszczki naturalnie pojawiają się wraz z wiekiem, to ich mniejsza ilość nie jest czymś negatywnym.