Każda osoba, mająca problem z zapanowaniem nad swoją wagą, w pewnym okresie życia, marzy o fantastycznej diecie cud, dzięki której szybko i trwale zgubi zbędne kilogramy. Przez ostatnie stulecie powstało całe mnóstwo cud-sposobów na szybką utratę wagi. Metody te jednak po czasie okazywały się nieskuteczne lub groźne dla zdrowia, a same sposoby walki z nadwagą wzbudzają uśmiech. Oto 8 dziwnych sposobów na szczupłą sylwetkę
Dziś wiemy już, że tylko zbilansowana dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze, może przynieść długotrwałe efekty odchudzania. Pomimo tego, niektórzy z nas eksperymentują z różnymi dietami odchudzającymi:
Dieta kapuściana
Popularna do tej pory i skuteczna gdy ogarnie nas determinacja do szybkiej utraty wagi. Uogólniając, polega na jedzeniu przez tydzień wyłącznie niskokalorycznej zupy z kapusty. Dieta autentycznie pomaga zrzucić wagę, jednak jest to proces zbyt szybki przez co niezdrowy i nieskuteczny na dłuższą metę. Najczęściej po kilku tygodniach powracamy do starej wagi lub uzyskujemy jeszcze wyższa masę ciała.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Dieta papierosowa
Na szczęście, chyba nikt z nas nie zna już nikogo, kto takową dietę stosowałby celowo (przynajmniej nie „specjalnie”). „Dieta” czasy swojej świetności przeżywała w latach 30-tych ubiegłego wieku, kiedy świadomość dotycząca szkodliwości palenia była właściwie znikoma. Polega na tym, aby… jedzenie zamienić na dym papierosowy.
Dieta senna
Śpisz, więc nie jesz. Najlepiej zatem spać po kilkanaście godzin na dobę, a kłaść się spać tuż przed kolacją, aby wieczorny apetyt nie zdążył o sobie przypomnieć. Dieta senna znajdowała swoich zwolenników w latach 60-tych ubiegłego wieku. Aby wspomóc zasypianie, już późnym popołudniem zażywano tabletkę nasenną. Ciekawe, że nikt wtedy nie pomyślał, że podczas snu nie tracimy prawie nic ze zjedzonych posiłków w ciągu dnia.
Dieta tasiemcowa
Ma swoje początki w latach 20-tych XX wieku. Choć trudno w to uwierzyć, czarny „tasiemcowy” rynek istnieje do dziś i wciąż znajdują się zwolennicy rozwijania w sobie pasożyta. Zabieg polega na połknięciu ampułki z główką tasiemca. Zwykle jedna ampułka nie wystarcza, więc trzeba je połykać przez kilka dni. Dieta tasiemcowa nie jest niczym innym jak wprowadzeniem się w stan choroby. Stosowanie takich metod może powodować poważną utratę zdrowia a nawet życia. Osoba nosząca tasiemca naraża na niebezpieczeństwo także swoich bliskich.
Dieta wacikowa
To właściwie nie dieta, a zachowanie osób z zaburzeniami odżywiania. Polega na połykaniu wacików kosmetycznych lub zwykłej waty nasączonej woda lub sokiem. Wacik pęcznieje w żołądku i powoduje uczucie sytości. Takie metody prowadzą do skrajnego wycieńczenia organizmu i stosowane zbyt długo mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Dieta słoiczkowa
Polega na zjadaniu przecierów dla dzieci. Aby dieta przyniosła jakiekolwiek efekty, trzeba zastąpić co najmniej dwa posiłki przecierami w słoiczkach. Trzeba jednak pamiętać, że przeciery dla dzieci to jedzenie zbilansowane według dziecięcych potrzeb.
Wśród dziwnych diet znajdziemy także sporo takich, które opierają się na przyjmowanie jednego rodzaju pożywienia. W tej sposób mamy diety białkowe, diety węglowodanowe, diety tłuszczowe (dieta Kwaśniewskiego) lub diety cukrowe. Przy stosowaniu którejkolwiek z nich, trzeba pamiętać, że nasz organizm potrzebuje wszystkich składników w odpowiednich proporcjach. W innym wypadku mogą wystąpić zaburzenia zdrowotne, które ciężko będzie wyeliminować. Pokusa szybkiej utraty wagi jest czasem silna, jednak zanim damy się porwać jednej z szalonych diet, warto pomyśleć o własnym zdrowiu.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka