Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Czy przed zabiegiem medycyny estetycznej warto schudnąć?

Czy przed zabiegiem medycyny estetycznej warto schudnąć?

Zabieg operacyjny wiąże się nierzadko ze znieczuleniem ogólnym oraz przerwaniem ciągłości naszych tkanek. Okazuje się, że jest to często spore wyzwanie stawiane przed naszym organizmem. O ile proces rekonwalescencji przebiega zazwyczaj bez powikłań, o tyle warto pomóc naszemu organizmowi dbając o zdrowie przed zabiegiem. Nierzadko zrzucenie kilku kilogramów pomoże przeprowadzić zabieg w sposób szybszy, a nasz organizm lepiej poradzi sobie z gojeniem ran. Pogoń za idealną figurą nierzadko zasłania nam realny obraz naszego ciała i powoduje, że podejmujemy niezdrowe decyzje żywieniowe. Czy przed zabiegiem medycyny estetycznej warto schudnąć? Czy wysiłek fizyczny jest wskazany w okresie przedzabiegowym? Na co warto zwrócić uwagę przed zabiegiem? Czy istnieje jakaś konkretna przedzabiegowa dieta?

Po pierwsze – czy na pewno „musisz” schudnąć?

Niestety, w ostatnich latach mamy do czynienia z atakowaniem nas przez obrazy superatrakcyjnych modelek, których zdjęcia nierzadko są poddawane obróbce. Prowadzi to do sytuacji, w której postrzegamy nasze ciała jako otyłe nawet wtedy, kiedy nasza masa ciała jest prawidłowa. Wiele kobiet decyduje się na dietę i wyznacza sobie wysokie cele utraty masy ciała pomimo tego, że ich waga pozostaje prawidłowa. Postrzegamy samych siebie jako osoby z nadwagą czy też otyłe nawet wtedy, kiedy nasze BMI jest zupełnie w normie. Pamiętaj, że BMI sięgające 25-27 kg/m2 jest w pełni prawidłowe. Nie musisz chudnąć kilkunastu kilogramów, by być zdrowa i cieszyć się długim życiem wolnym od leków. Pamiętaj też, że w diecie należy wyznaczać sobie realistyczne cele.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
Czy przed zabiegiem medycyny estetycznej warto schudnąć?

Po drugie – jeżeli planujesz schudnąć przed zabiegiem to pamiętaj o zrównoważonej diecie

Diety restrykcyjne nierzadko wiążą się z wyrzuceniem z naszej diety konkretnych pokarmów. Niemalże z dnia na dzień rezygnujemy z chleba, płatków owsianych czy też konkretnych owoców. Takie zachowanie może prowadzić do pojawienia się niedoborów witamin oraz miko- i makroelementów. Niedobory te z kolei mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka okołooperacyjnego oraz dłuższego gojenia się rany. Pamiętaj, że zdrowa dieta powinna dostarczać nie tylko odpowiednią ilość kalorii, ale także białek, tłuszczy czy też węglowodanów.

Po trzecie – nie chudnij zbyt szybko i za dużo

Utrata masy ciała, szczególnie szybka, może negatywnie rzutować na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Wykazano, że stan, w którym przez dłuższy czas mamy niewystarczająco kalorii prowadzi do obniżenia liczby leukocytów w naszej krwi. Zmniejsza się również stężenie albumin. Tym samym będziemy mieli wyższą podatność na infekcje, a rana będzie goić się dłużej oraz gorzej. Pamiętaj, że stan niedożywienia czy też niedoboru masy ciała znacznie utrudnia bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Zbyt niskie BMI czy też „fantastyczne” schudnięcie może być po prostu ryzykowne.

Czy przed zabiegiem medycyny estetycznej warto schudnąć?

Po czwarte – zdrowa dieta przedzabiegowa to zwykła zdrowa dieta

Nie ma specjalnych zaleceń żywieniowych przed zabiegiem operacyjnym. Dieta przed operacją powinna być zbilansowana oraz bogata w witaminy. Nie ma konkretnych produktów, z których należy zrezygnować na tydzień czy dwa przed zabiegiem. Niemniej jednak nierzadko koniecznym jest pozostawanie na czczo w dniu zabiegu operacyjnego. Wymóg ten podyktowany jest faktem, że aby móc wprowadzić pacjentkę w znieczulenie ogólne, musi ona pozostawać bez jedzenia i picia. Zmniejszy to ryzyko pojawienia się wymiotów, a tym samym niepowodzenia zabiegu operacyjnego. Bardziej przewidywalna jest wtedy również kinetyka niektórych leków przyjmowanych w okresie okołooperacyjnym. Ułatwi to pracę lekarzom w przypadku komplikacji zabiegu.

Po piąte – ustal czy lepiej schudnąć po czy przed zabiegiem

Pacjenci często pytają się, czy przed zabiegiem medycyny estetycznej warto schudnąć? Do niektórych zabiegów, takich jak abdominoplastyka, najlepiej zrzucić kilka kilogramów. Pozwoli to na uzyskanie możliwie najlepszego efektu estetycznego. Pamiętaj jednak, że jeżeli planujesz zmniejszyć – lub zwiększyć swoją masę ciała – porozmawiaj o tym z lekarzem przed zabiegiem. Pozwoli to na najlepsze dobranie czasu zabiegu, a tym samym na uzyskanie pięknego efektu kosmetycznego.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax