Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
leczenie otyłości

Leczenie otyłości – problem nie tylko dla dietetyka.

Otyłość oraz nadwaga to powszechny problem w naszym społeczeństwie. Nadmiar żywności wysoko przetworzonej, bogatej w cukier oraz tłuszcze nasycone sprawia, że tyjemy. Równocześnie z każdej strony dobiegają do nas reklamy kolorowej i atrakcyjnej żywności. Na linii kas musimy walczyć ze sobą, by nie zdecydować się na kuszącego batonika. Dość duży udział w tyciu odgrywają również produkty, które reklamowane są jako „fit” czy prozdrowotne. Nawet one zawierają nierzadko dużą ilość dosypanego cukru oraz utwardzonych tłuszczów. Niemałą rolę w naszym tyciu odgrywa również mała ilość ruchu. Powszechna motoryzacja sprawia, że rzadko idziemy gdzieś na piechotę czy też jedziemy rowerem. Zbyt mała ilość ruchu wiąże się także z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Niemalże każda kobieta próbowała na którymś etapie swojego życia schudnąć. Nawet, jeżeli dieta przynosiła efekt, to często był on tracony w kolejnych miesiącach. Czy chudnięcie to sprawa, którą zawierzyć można tylko dietetykowi? Jak wygląda leczenie otyłości? Czy istnieją leki i metody, by schudnąć?

Zastanów się na wstępie, czy masz problem z nadwagą czy też ze swoim wyglądem

Może brzmieć to szokująco, ale cała rzesza ludzi, którzy decydują się na odchudzanie nie ma problemu z nadwagą i otyłością. Wiele z nas ma zupełnie prawidłową masę ciała, a i tak postrzega samych siebie jako zbyt grubych czy też nieatrakcyjnych. Wynika to z faktu, że diety są promowane niemalże na każdym rogu, a jedyny obraz ciała, z jakim mamy do czynienia w mediach to ciało niemalże idealne. Prowadzi to do głębokiego niezadowolenia z własnego wyglądu oraz przejścia na dietę restrykcyjną. Diety takie nierzadko zaburzają naszą relację z jedzeniem. Sprawiają, że zaczynamy nienawidzić jedzenia, a równocześnie za nim tęsknić. Wiele popularnych diet nam nie smakuje lub wiąże się ze stałym uczuciem głodu. Nie sprzyja to trwałości w postanowieniach oraz sprawia, że sami szukamy okazji do nagrodzenia się słodyczami bądź ulubionym daniem. Pamiętaj, że nadwaga i otyłość wiążą się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, ale nadwaga zaczyna się dopiero w przypadku BMI powyżej 25-27 kg/m2. Przed przejściem na dietę zastanów się, czy dieta nie jest podyktowana u Ciebie wolą przerzucenia się „z kości na ości”.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
leczenie otyłości

Kiedy dietetyk/dieta nie pomaga i nie jesteśmy w stanie trzymać się diety

Na potrzeby tego artykułu nie będziemy wchodzić w cały szereg przyczyn otyłości, do których należą:

– nieprawidłowe warunki społeczne oraz nastawienie do pożywienia,

– brak ruchu,

– zaburzone funkcjonowanie leptyny,

– genetyka oraz epigenetyka.

Chcemy jednak podkreślić, że zdarza się, że niektóre osoby po prostu nie są w stanie utrzymywać kolejnych diet. Nie będziemy moralizować ani zarzucać nieuporządkowania w strefie psychicznej. Rozumiemy i akceptujemy Twoje problemy z nadmierną masą ciała. Pamiętaj jednak, że pomocna może być wizyta u psychodietetyka. Pozwoli ona na zlokalizowanie źródła problemu i skuteczne leczenie otyłości.

Istnieją leki, które mogą pomóc

Wiele leków wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy może być pomocna w leczeniu otyłości. Do leków tych należą gliptyny, które pozwalają ograniczyć uczucie głodu. Porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem rodzinnym lub diabetologiem. Odpowiednie leczenie otyłości może być wspomagane przez farmakoterapię. Nie jest to żadne oszustwo, a Twoja potencjalna utrata masy ciała nie jest mniej prawdziwa czy też realna. Pamiętaj jednak, aby nie wprowadzać farmakoterapii na własną rękę. Może być to bardzo szkodliwe, a równocześnie może uniemożliwić Ci osiągniecie pożądanego efektu. Istnieją również pewne leki psychiatryczne, które pozwalają na leczenie depresji, a równocześnie wiążą się z utratą masy ciała.

Nie bój się obwisłej skóry

Wiele pacjentek obawia się schudnąć, bo boi się obwisłej skóry, która może pojawić się jako wynik procesu chudnięcia. Pamiętaj jednak, że takiej nadmiarowej skóry można się pozbyć stosując zabiegi medycyny plastycznej. Do zabiegów takich należy abdominoplastyka. Pamiętaj jednak, że abdominoplastyka to nie leczenie otyłości, a jej efektów.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax