Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Diagnostyka znamion — nie zwlekaj!

Diagnostyka znamion — nie zwlekaj!

Znamiona mogą wydawać się z pozoru nieszkodliwe, niektórzy uważają, że dodają im uroku, inni szukają sposobów, aby je zakryć lub nawet usunąć. Pieprzyki oraz przebarwienia mogą być jednak objawem poważnych chorób i nie należy ich bagatelizować. Diagnostyka znamion jest bardzo istotna w profilaktyce wielu chorób nowotworowych. Niewinny pieprzyk może zwiastować poważne problemy ze zdrowiem. Kiedy powinniśmy udać się do specjalisty? Wiele znamion jest objawem poważnego nowotworu skóry- czerniaka. Szybka diagnoza daje bardzo dobre rokowania. Jak wygląda diagnostyka i kto jest szczególnie narażony na tę chorobę?

Dlaczego należy badać znamiona i pieprzyki?

Wielu ludzi posiada różnego rodzaju znamiona, pieprzyki i przebarwienia na skórze. Niektóre z nich może być objawem czerniaka. Diagnostyka znamion jest bezbolesna i opiera się na badaniu dermatoskopijnym. Trwa ono zaledwie kilka minut i może uratować życie. Wcześnie wykryty czerniak jest stosunkowo prosty do wyleczenia. Większość zmian na skórze nie wymaga specjalistycznego leczenia i w razie chęci możemy ich się pozbyć poprzez wycięcie. Badanie dermatoskopem pozwala na rozwianie wątpliwości. W razie wątpliwości dermatolog skieruje pacjenta na dalsze badania.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Kto jest szczególnie zagrożony?

Diagnostyka znamion jest szczególnie wskazana osobom z grupy ryzyka. Najbardziej narażeni są ci, u których w rodzinie wystąpił czerniak lub inne nowotwory skóry. Uważać powinny również osoby z jasną karnacją z tendencją do powstawania poparzeń słonecznych. W profilaktyce czerniaka ważne jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, a także stosowanie kremów z filtrem. Osoby, które posiadają liczne pieprzyki oraz znamiona, powinny badać się przynajmniej dwa razy w roku, aby mieć pewność, że zmiany nie są złośliwe. Należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli znamiona są często drażnione przez np. bieliznę i swędzą lub zmieniają swój rozmiar. 

Co powinno nas zaniepokoić?

Wszelkie zmiany wielkości pieprzyków, swędzenie lub bolesność  powinny nas zaniepokoić. Diagnostyka znamion powinna zacząć się od obserwacji własnej. Jeżeli pieprzyk lub znamię zmieniło kolor, kształt, czy też pojawiło się zaognienie wokół zmiany na skórze, należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Co ciekawe na szczególną uwagę zasługują zmiany na głowie, tułowiu, plecach lub w miejscach szczególnie drażnionych ubraniem, biżuterią, czy bielizną. Wiele osób skarży się na niebolesne, czerwone guzki na skórze, to może być poważna zmiana bezbarwnikowa, którą należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.