Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Jakie są wskazania do rewizyjnej korekcji nosa?

Jakie są wskazania do rewizyjnej korekcji nosa?

Chirurgiczna korekcja nosa ma na celu poprawę wyglądu tej części twarzy lub polepszenie zdrowia, np. poprzez usunięcie wady utrudniającej oddychanie. Pacjenci decydują się na zabieg, aby usunąć przyczynę swojego dyskomfortu psychicznego lub poprawić swój stan fizyczny, jednak nie zawsze jedna korekcja jest wystarczająca. Rewizyjna korekcja nosa, zwana też rhinoplastyką wtórną, to zabieg wykonywany w celu usunięcia problemów powstałych po pierwszej operacji. W jakich przypadkach należy rozważyć powtórną korektę nosa?

Wskazania do rewizyjnej korekcji nosa

Wtórna korekcja nosa jest wykonywana u osób, które nie są usatysfakcjonowane z rezultatów pierwszego zabiegu. Najczęściej spotykanymi powodami są: niezadowolenie z uzyskanego kształtu; niewłaściwe zagojenie się ran – czasami w procesie gojenia dochodzi do przerostu tkanki, która deformuje nos; trudności z oddychaniem – bywa że przewody nosowe nie zostają udrożnione, a wręcz przeciwnie, pacjentowi oddycha się gorzej. Defekty takie jak garb nosa, krzywa przegroda, zbyt długi, duży, krzywy, nieproporcjonalny nos, zadarty czubek czy szerokie nozdrza powinny być zniwelowane przy pierwszej operacji, jednak jeśli tak się nie stanie, może być konieczna rewizyjna korekcja nosa, by uzyskać upragniony efekt estetyczny.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Zniekształcenia nosa powstają także na skutek urazów, mogą zaburzać oddychanie przez nos. Rhinoplastyka wtórna nie tylko poprawia wygląd, ale i komfort życia. Co ważne, reoperacja nie powinna odbyć się wcześniej niż rok po pierwszej korekcji nosa, ponieważ tkanki powinny bardzo dobrze się zagoić, a nos uzyskać finalny, ustabilizowany kształt. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza po operacji, ponieważ  wpływa to na prawidłowe gojenie i może zapobiec zniekształceniom.

Utrudnienia przy rewizyjnej korekcji nosa

Powtórna korekcja nosa jest trudniejsza, bardziej skomplikowana niż pierwszy zabieg. Druga operacja trwa dłużej i wymaga dużych umiejętności chirurga, tym bardziej że zabieg poprawa inny specjalista. Jeśli wada jest nieduża, można ją skorygować, wstrzykując kwas hialuronowy. W niektórych przypadkach będzie to rozwiązanie wystarczające, dzięki któremu uniknie się ponownej operacji, ingerującej w organizm. Aby doszło do rewizyjna korekcja nosa, należy odczekać przynajmniej 12 miesięcy – dopiero po tym czasie nos jest całkowicie wygojony i można ocenić jego ostateczny kształt. Warto też mieć realną wizję efektu, jakiego się oczekuje. Nie każdy kształt czy rozmiar nosa jest do uzyskania, np. z powodów technicznych lub ograniczeń wynikających z budowy nosa pacjenta.