Ludzka ciąża, na tle świata ssaków, jest dość długa. Trwa ona zazwyczaj od 37 do 42 tygodni, chociaż rozwiązanie następuje najczęściej w okolicach 40. tygodnia ciąży. Te 280 dni są czasem szczególnym, zarówno dla mającego pojawić się na świecie maleństwa, jak i przyszłej mamy. Czas ten wiąże się nierzadko z dość dużym stresem. Kobieta będąca w ciąży zwraca uwagę nie tylko na pożywienie, ale także na produkty, których stosuje do pielęgnacji skóry. Czy nieprawidłowa pielęgnacja skóry może wpłynąć negatywnie na dziecko? Czy w zdrowej skórze zdrowe ciało? I jak zmniejszyć ryzyko poporodowych rozstępów?
Ciąża może być czasem gorszego stanu skóry
Wiele kobiet podczas ciąży skarży się na niedoskonałości skórne. Zazwyczaj są one związane z nadmiernym przetłuszczaniem się – lub zupełnie na odwrót – z nadmiernie suchą skórą. Niezależnie od tego, który z tych problemów Cię dotyczy musisz pamiętać jedną rzecz. Ciąża jest wyzwaniem dla organizmu, a skóra może prezentować pewne niedoskonałości. Nie są one jednak najważniejsze. Nie pozwól, aby odebrały Ci one radość z ciąży oraz spędzały sen z powiek. Być może zauważysz, że u wielu z Twoich koleżanek cera podczas ciąży się poprawiła. Pamiętaj jednak, że każda kobieta przechodzi ciąże inaczej.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
O skórę w ciąży można i należy dbać
Wokół ciąży krąży wiele mitów. Jednym z najbardziej zadziwiających jest ten, jakoby kobieta w ciąży mogła używać tylko szarego mydła. Nic bardziej mylnego. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stosowania produktów do pielęgnacji skóry. Należy jednak wybierać takie produkty, które mają na etykiecie stosowne informacje. Może się zdarzyć, że podczas ciąży produkty, które używamy od lat, zaczną nas drażnić lub nadmiernie wysuszać skórę. Powinno się wtedy wybrać inny produkt.
Badacze uznają te produkty za bezpieczne do stosowania w ciąży:
- niektóre antybiotyki w maści stosowane na skórę
- kremy przeciwsłoneczne
- kremy do depilacji
W razie jakiejkolwiek wątpliwości odnośnie produktu kosmetycznego należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Odpowie on na Pani pytania.
Pewnych leków i kosmetyków nie należy używać w ciąży
Bezwzględnie przeciwwskazane są leki z grupy karotenoidów. Mają one udowodnione działanie teratogenne. Oznacza to, że powodują one uszkodzenie płodu. Leki te należy odstawić już przed zajściem w ciążę, ale nie należy jednak robić tego na własną rękę. Pielęgnacja skóry podczas ciąży jest długotrwałym procesem. Odstawić należy również preparaty zawierające hydrochinon. Przed zajściem w ciążę warto skonsultować naszą listę leków oraz kosmetyków. W przypadku niektórych leków konieczne jest odczekanie kilku miesięcy od momentu zaprzestania przyjmowania leków do zajścia w ciążę. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre leki można i należy przyjmować w ciąży. Poniższy artykuł celowo omija nazwy leków – przyjmowane leki należy omówić z lekarzem ginekologiem bądź lekarzem, który zapisał nam dane leki.
Zmiany skórne mogą wystąpić również po ciąży
Niektóre zmiany skórne, klasycznie utożsamiane z ciążą, mogą również wystąpić po porodzie. Niemniej jednak większość z nich ustępuje po zakończeniu połogu. Wiele z potencjalnie rozległych zmian skórnych cofa się wraz z ustępowaniem innych zmian w ciele kobiety związanych z ciążą. Niemniej każda nowa zmiana skórna powinna zostać skonsultowana z odpowiednim lekarzem.
Niektóre choroby skóry łagodnieją w ciąży
Ciąża to okres intensywnych przemian w ciele kobiety. Należą do nich między innymi zmiany w funkcjonowaniu układu odpornościowego kobiety. Prowadzi to do tego, że niektóre choroby skóry mają zazwyczaj łagodniejszy przebieg. Do grupy tych chorób należy między innymi kontaktowe zapalenie skóry czy też skórna postać łuszczycy.
Nigdy nie należy ignorować świądu
Świąd towarzyszy wielu z nas na co dzień. Atopia, która dotyka wielu z nas, objawia się części atopowym zapaleniem skóry, które powoduje charakterystyczny, nawracający świąd. Nie należy jednak lekceważyć świądu w ciąży. Może on być jednym z objawów innej, ciężkiej choroby. Powinno się go skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Niezalecane jest również przyjmowanie leków przeciwświądowych na własną rękę.