Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Podjęłaś decyzje o operacji? Wykorzystaj to i rzuć palenie!

Podjęłaś decyzje o operacji? Wykorzystaj to i rzuć palenie!

Chyba nikomu nie trzeba już powtarzać, jak negatywnie palenie papierosów wpływa na zdrowie i jest pośrednią lub bezpośrednią przyczyna wielu chorób cywilizacyjnych. Na szczęście, w porównaniu z ubiegłymi dziesięcioleciami, palaczy jest znacznie mniej a Ci, którzy jeszcze są w szponach nałogu, wypalają tych papierosów znacznie mniej. Nie wszyscy chirurdzy decydują się na wykonanie zabiegu u osoby, która nie jest w stanie rzucić palenia na co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją. Jeśli zależy Ci na zmianie wyglądu – podejdź do tego poważnie, podejmij decyzję i rzuć palenie.

Dlaczego rzucenie palenia jest tak ważne przed operacją?

Palenie papierosów jest przeciwwskazaniem, a na pewno utrudnieniem przed każdą operacją chirurgiczną. Palenie niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, a palacz, który nie rzucił palenia odpowiednio wcześniej przed operacją może mieć poważne problemy z oddychaniem. Ponadto, palenie papierosów utrudnia i spowalnia gojenie się ran, co znacznie wydłuża i komplikuje czas rekonwalescencji. W przypadku operacji plastycznych, palenie może szczególnie negatywnie wpływać na proces gojenia się ran i przez to zniweczyć efekty operacji. U palacza rany goją się znacznie dłużej, blizny wyglądają gorzej a przede wszystkim, może dojść do poważnego powikłania jakim jest martwica tkanek. W przypadku operacji mających na celu poprawienie urody, palenie papierosów może być szczególnym przeciwwskazaniem. Celem jest przecież poprawienie wyglądu pacjenta przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia powikłań. Palenie papierosów jest przede wszystkim dużą przeszkodą dla operacji inwazyjnych, takich jak powiększenie i zmniejszenie piersi, plastyk powłok brzusznych oraz lifting twarzy. Pacjent powinien rzucić palenie co najmniej na dwa tygodnie przed planowaną operacją, a optymalnie – na 4 tygodnie przed zabiegiem. Po operacji pacjenci nie powinni palić przez okres co najmniej 4 tygodni. Czy nie jest to dobra okazja, żeby raz na zawsze rozstać się z tym szkodliwym nałogiem?

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Dlaczego planowana operacja to doskonały czas na rzucenie palenia?

Chyba każdy palacz, od czasu do czasu podejmuje próbę rzucenia palenia. Tylko nielicznym udaje się skończyć z nałogiem raz na zawsze. Przed rzucaniem palenia warto zrobić listę autentycznych korzyści, które pojawią się wraz z rzuceniem palenia i pamiętać o nich za każdym razem, jak tylko pojawi się pokusa. Zaprzestanie palenia papierosów przed operacją niech będzie celem najważniejszym na sam początek. Nawet 6 tygodni unikania papierosów to niezły start. Potem może być już tylko lepiej. O czym warto myśleć, kiedy próbujesz rozstać się z nałogiem?

  • Korzyści finansowe – nie oszukujmy się. Papierosy kosztują, a będą kosztowały jeszcze więcej. Uczciwie policz, jaka kwotę wydajesz na papierosy w ciągu miesiąca i co możesz zrobić z tymi pieniędzmi tylko po pierwszym kwartale. Najlepiej, wdroż oszczędności w życie i odkładaj do skarbonki dokładnie tyle, ile wydałbyś na papierosy. Po czasie zrób z tych pieniędzy dobry użytek i wydaj je na coś, co sprawi Ci przyjemność.
  • Korzyści wizerunkowe – papierosy już dawno nie są modne. Poza tym, palenie bardzo szybko odbija się na wyglądzie skóry. Czy po to wydajesz pieniądze na poprawianie wyglądu, żeby niweczyć skutki paleniem papierosów? Pomyśl o skórze pełnej blasku i uniknięciu zmarszczek oraz podkrążonych oczu.
  • Korzyści zdrowotne – większość palaczy ma świadomość konsekwencji zdrowotnych palenia papierosów. Często jednak odsuwamy negatywne myśli od siebie. Warto pomyśleć o tych korzyściach właśnie wtedy, kiedy przychodzi pokusa zapalenia papierosa.

Korzystaj z silnej woli i dostępnych środków!

Nie wszyscy możemy pochwalić się tak samo silną wolą. Przy rzucaniu palenia – cel uświęca środki. Możesz porozmawiać ze swoim lekarzem i zapytać go u sugerowane metody na rzucenie palenia. Dziś masz naprawdę sporo możliwości. Warto dowiedzieć się o każdej z metod czegoś więcej i wybrać najbardziej optymalną dla siebie. Jeśli będziesz odpowiednio zmotywowany – na pewno Ci się uda!
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka