Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Sprawdzone sposoby na powrót do formy po Nowym Roku

Sprawdzone sposoby na powrót do formy po Nowym Roku

Zbliżamy się do końca świąteczno-noworocznego okresu, w którym większość z nas, nie liczyła kalorii. No cóż. Nic nie pozostaje bez konsekwencji. Część z nas wciąż ma uczucie ciężkości, a niektórzy nawet przybrali nieco na wadze. Właściwe już od wtorku większość z nas rozpoczyna realizację postanowień noworocznych. Niezależnie od tego, czego dotyczą nasze cele na Nowy Rok, warto wejść w niego z lekkością i dobrym samopoczuciem. Oto sprawdzone sposoby na powrót do formy po Nowym Roku.

Postaw na zupy jarzynowe

Po kilku dniach jedzenia wyłącznie ciężkich i najczęściej także smażonych potraw, żołądek z ulgą przyjmie lekkostrawne warzywne zupy. W tym czasie trudno o niektóre świeże warzywa, zwłaszcza te zielone, ale możesz ugotować zupę na bazie warzyw mrożonych takich jak brokuł, brukselka czy fasolka szparagowa. Wywar może być wyłącznie warzywny, ale możesz także ugotować potrawę na drobiu. Staraj się nie dodawać śmietany, a jeśli już musisz – dodaj jej niewiele. Na śniadanie, zamiast zupy, przygotuj sobie zielony koktajl na bazie szpinaku lub jarmużu. Dodaj wodę oraz jakiś owoc – banan lub jabłko i zmiksuj. Taki koktajl to prawdziwa bomba witaminowa dla organizmu i już po kilku dniach poczujesz się znacznie lżej.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Staraj się pić wyłącznie wodę

W każdym razie – ogranicz picie gotowych soków, czarnej herbaty, napojów gazowanych oraz alkoholu. Staraj się pić jak największą ilość wody. Jeśli nie smakuje Ci czysta woda, dodaj do niej trochę cytryny, mandarynkę lub pomarańcze. Woda oczyszcza organizm z toksyn, a poza tym daje uczucie sytości, przez co mamy mniejszą ochotę na podjadanie pomiędzy posiłkami.

Mały talerz – większe wrażenie

Na małym talerzu wszystkiego wydaje się być więcej. Zrób eksperyment i nałóż tyle samo produktów na duży i mały talerz o zobacz jakie jest wrażenie. Często jemy oczami, więc normalna ilość, którą zjadasz na małym talerzu może wydawać się zbyt duża. Jeśli efekt „małego talerza” zadziała i poczujesz się syty – nie jedz na siłę, bo znowu będziesz mieć uczucie ciężkości.

Uważaj na dodatki

To najczęściej dodatki powodują, że posiłek staje ciężkostrawny i kaloryczny. Zdrowa sałatka polana kalorycznym śmietanowo-majonezowym sosem przestaje być niskokalorycznym posiłkiem. Uważaj na pułapki w postaci zdrowych (ale kalorycznych) orzeszków w pokrywie z chipsa. Owoce są zdrowe, jednak zawierają sporo cukru, więc nie przesadzaj z ilością.

Zrób z jedzenia rytuał

Jedzenie nie tylko ma nam dostarczać energii, ale także sprawić przyjemność. Zjadanie posiłków szybko, w biegu to niezbyt dobry pomysł, bo wtedy wbrew pozorom zjadamy więcej niż potrzebujemy. Podczas jedzenia skup się na tej czynności. Nie oglądaj telewizji, nie czytaj artykułów w internecie. Daj sobie chwile przerwy od codziennego biegu i zjedz powoli, umilając sobie czas miłą rozmową.

Nie głodź się

Umiar i rozsądek jest ważny w każdym przypadku. Nie stosuj głodówek, bo to na pewno nie przyniesie Twojemu organizmowi nic dobrego. Zjadaj regularne posiłki co 3 lub 4 godziny i ogranicz kalorie włączając do diety bardziej wartościowe produkty np. zamiast pszennego pieczywa, zjadaj pieczywo pełnoziarniste, jedz więcej warzyw i postaraj się unikać ciężkostrawnych potraw.
To kilka prostych zasad. Naprawdę nie trzeba żadnych diet cud, żeby po „przejedzonych” świętach wrócić do formy. Jesteś gotowa? Powodzenia!
Autorka: Klaudia dziennikarka/blogerka