Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Rekonstrukcja piersi przy pomocy komórek macierzystych

Rekonstrukcja piersi przy pomocy komórek macierzystych

Dla wielu kobiet mastektomia wiąże się z utratą części swojej kobiecości. Na szczęście medycyna estetyczna pozwala już na zabiegi, przywracające piękny biust, jednak nadal wiele pań ma wiele wątpliwości, dotyczących chirurgii plastycznej. Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem własnego tłuszczu wzbogaconego o komórki macierzyste stanowi alternatywę dla kobiet, które nie chcą mieć wszczepionego żadnego implantu. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala cieszyć się naturalnym biustem oraz przywrócić pewność siebie.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg z użyciem komórek macierzystych?

Komórki macierzyste to termin, który kojarzy się głównie z pobraniem krwi pępowinowej podczas porodu. Warto wiedzieć, że to nie jedyne źródło tych komórek. Można je znaleźć również w szpiku kostnym lub w innych tkankach ludzkiego organizmu, między innymi w tkance tłuszczowej. Komórki macierzyste posiadają ogromny potencjał rozwojowy. Pod wpływem bodźców zewnętrznych o naturze chemicznej mogą przekształcić się w komórki charakterystyczne dla poszczególnego środowiska. Są one już od wielu lat badane w zakresie zastosowań w naprawie naczyń, regeneracji mięśnia sercowego czy innych tkanek. 

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Jak przebiega zabieg rekonstrukcji piersi?

Operacja rekonstrukcji piersi z komórek macierzystych odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Polega na pobraniu od pacjentki tkanki tłuszczowej zazwyczaj z ud, brzucha, lub pośladków (tak samo jak ma to miejsce przy liposukcji). Pozyskany tłuszcz jest częściowo przekazywany do specjalistycznej aparatury, która zajmuje się obróbką enzymatyczną. Dzięki temu uzyskuje się pulę komórek o zdolnościach regeneracyjnych. Komórki te miesza się  wraz z pozyskaną resztą tłuszczu, a otrzymaną mieszankę wszczepia się w miejsce ubytków fragmentu piersi. Ze względu na to, że zarówno biorcą, jak i dawcą przeszczepu jest ta sama osoba, to ryzyko jego odrzucenia jest bardzo niskie. 

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Należy pamiętać, że każdy zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań i komplikacji, dlatego przed jego wykonaniem należy wykonać szereg badań, wskazanych przez lekarza. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, które kategorycznie zabraniają podjęcia się operacji. Osoby chorujące na cukrzycę, pacjentki, które mają problemy z sercem i krzepnięciem krwi, nieuregulowane ciśnienie tętnicze oraz kobiety, które cierpią na znaczną otyłość nie powinny decydować się na ten zabieg. 

Jakie płyną korzyści z wykonania rekonstrukcji?

Zabiegi estetyczne z zastosowaniem komórek macierzystych mają za zadanie poprawić stan skóry. Jednak jego głównym zadaniem jest regeneracja piersi po zabiegu mastektomii. Jest to skuteczny sposób nie tylko na poprawę wyglądu pacjentki, ale co najważniejsze to metoda na powrót do równowagi psychicznej po ciężkim zmaganiu się z chorobą. Jak zalecają lekarze, każda kobieta po przebytej chorobie oraz z powodu mastektomii powinna poddać się zabiegowi rekonstrukcji piersi, jeśli nie ma do tego istotnych przeciwwskazań. Dzięki temu poprawi się jej nie tylko komfort fizyczny, ale również psychiczny, co przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia.