Wraz z upływem czasu zaczyna ubywać tkanki podskórnej na twarzy, co można zauważyć w postaci wgłębień pod oczami, wklęsłych policzków i nieestetycznie wiszącej skóry. Chirurgia plastyczna stosuje lipotransfer, pozwalający na przenoszenie tkanki tłuszczowej z innych partii ciała na twarz. Jest to metoda, która umożliwia modelowanie twarzy, poprawia wygląd skóry, a także stymuluje jej naturalną regenerację.
Kiedy należy zdecydować się na lipotransfer?
Zabieg modelowania twarzy własnym tłuszczem służy do poprawienia i przywrócenia objętości tkanek pacjenta wskutek starzenia się lub z powodu urazu. Może być stosowany w celu poprawienia obecnych kształtów, podkreślenia konturów twarzy, a także wypełnienia zmarszczek, odmłodzenia twarzy, ust lub oczu. Tę operację plastyczną zaleca się szczególnie w przypadku wystąpienia ubytków objętości na policzkach, utraty owalu twarzy lub z powodu opadających policzków. Wiele osób decyduje się na modelowanie twarzy, gdy skóra traci elastyczność i pojawiają się fałdy i bruzdy.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Na czym polega zabieg modelowania twarzy własnym tłuszczem?
Przeszczep tkanki tłuszczowej polega na pobraniu własnego tłuszczu z okolic, w których jest go w nadmiarze np. brzucha lub ud. Zabieg wykonuje znieczuleniu miejscowym lub w pełnym znieczuleniu anestezjologicznym.
Na początku zabiegu chirurg wykonuje nacięcie w tej części ciała, w której znajduje się zbyt duża ilość tłuszczu. Następnie wprowadza w to miejsce cienką kaniulę i stosuje techniki liposukcji. Gdy tłuszcz zostanie już wyekstrahowany, zostaje poddany oczyszczeniu, aby go odpowiednio przygotować do kolejnego etapu. Zdrowe komórki tłuszczowe są kolejno wstrzykiwane w obszar twarzy, który nie posiada już swojej naturalnej objętości.
Jakie występują przeciwwskazania do podjęcia decyzji o modelowaniu twarzy własnym tłuszczem?
Lipotransfer zalicza się do zabiegów, które nie zagrażają życiu i są bezpieczne dla zdrowia oraz funkcjonowania organizmu. Jednak warto wiedzieć, że istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania operacji, a wśród nich wyróżniamy:
- aktywne choroby nowotworowe,
- nieuregulowane choroby nerek oraz wątroby,
- zaburzenia w prawidłowej krzepliwości krwi,
- przewlekłe stany zapalne skóry,
- choroby na tle autoimmunologicznym.
Warto pamiętać, że każdy zabieg wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań przedwstępnych oraz konsultacji z lekarzem prowadzącym.