Niestety, z czasem tatuaże, które niegdyś wydawały się być świetnym pomysłem, nie wyglądają już tak dobrze po kilku latach lub zwyczajnie nam się nudzą. Na szczęście obecnie w gabinetach medycyny estetycznej specjaliści oferują różne metody usuwania tatuaży. To najpopularniejszych technik należą zabiegi laserowe, jednak wybór jest dużo większy.
Usuwanie tatuaży laserem – skuteczne rozwiązanie
Pozbycie się tatuaży przy użyciu lasera to bez wątpienia najskuteczniejsza metoda, która pozwala trwale usunąć niechciane tatuaże z powierzchni skóry i nie pozostawia blizn. Specjalista przy użyciu promieni laserowych, rozbija znajdujący się w naskórku barwnik. Następnie powstałe drobinki tuszu naturalnie wraz z krwiobiegiem przenoszą się do wątroby. Stamtąd są bezpiecznie wydalane, nie powodując żadnych stałych uszkodzeń skóry. W zależności od rodzaju tatuażu, wielkości i jego koloru zabieg trzeba powtarzać. Pojedyncza sesja nie trwa jednak długo i jest praktycznie bezbolesna. Po usuwaniu tatuaży metodą laserową mogą jedynie pojawić się krótkotrwałe zaczerwienienia lub niewielkie strupy.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Metoda usuwania tatuażu poprzez jego ukrycie
Dla osób, które nie chcą całkowicie usuwać tatuażu, lecz pragną ukryć jego część, dobrym sposobem jest kamuflowanie. Zabieg polega na pokryciu starego tatuażu tuszami, które będą jak najlepiej naśladować naturalny kolor skóry.
Inną metodą jest tzw. ,,cover – up„, czyli wykonanie nowego wzoru na starym rysunku. Ważne jest, aby znaleźć bardzo dobrego tatuażystę, który w profesjonalny sposób przerobi stary tatuaż na nowy, zgodnie z preferencjami klienta lub klientki.
Metody usuwania tatuaży – kremy i zastrzyki
Kolejnym sposobem jest wstrzykiwanie do skóry specjalnych kremów. Ich składniki aktywne mają wchodzić w reakcję z barwnikiem znajdującym się pod skórą, a następnie zmniejszać jego intensywność i wynosić go na powierzchnię skóry. Jest to metoda, która posiada wysoką skuteczność i ma małe prawdopodobieństwo wystąpienia blizn.
W przypadku zastrzyków chodzi o umieszczenie soli fizjologicznej pod skórą. Dzięki niej tatuaże stają się rozmazane, a z czasem całkowicie zanikają. Oba zabiegi przeprowadza chirurg medycyny estetycznej.
Co to jest dermabrazja oraz salabrazja?
Dermabrazja i salabrazja są stosunkowo rzadko stosowane przy usuwaniu tatuaży, jednak mają też swoich zwolenników ze względu na możliwość przeprowadzenia zabiegu w domu. Obie wymienione metody nie są tak skuteczne jak pozostałe sposoby – zostawiają rozległe blizny i przebarwienia, a także nie likwidują wszystkich barwników. Dermabrazja polega na usunięciu tatuażu z powierzchni skóry za pomocą mechanicznego ścierania naskórka. Natomiast salabrazja polega na wcieraniu w miejsce tatuażu soli kuchennej. Aby mieć pewność, że tatuaż zostanie usunięty skutecznie i bezpiecznie, zdecydowanie lepiej wybrać się do kliniki medycyny plastycznej.