Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
zachowanie skóry po schudnięciu

Schudłam 40 kg- co teraz z moją skórą?

Wygląd i stan zdrowia skóry może zarówno dodawać punkty do atrakcyjności, jak i być powodem uciążliwych kompleksów. Skóra, podczas całego życia człowieka, przechodzi nieustanne zmiany i jest poddawana wielu wyzwaniom. Mowa tu o ciąży, znacznej utracie masy ciała i naturalnym procesie starzenia. Jak poradzić sobie z zachowaniem skóry po schudnięciu i w pełni cieszyć się nową, szczupłą sylwetką?

Od czego zależy zachowanie skóry po schudnięciu?

Skóra stanowi największy narząd organizmu człowieka i odgrywa dużą rolę w zachowaniu zdrowia. Składa się m.in. z białek, w tym kolagenu i elastyny. Kolagen, który stanowi 80% struktury skóry, zapewnia jej jędrność i wytrzymałość. Elastyna zapewnia elastyczność i pomaga skórze zachować właściwe napięcie. Skóra rozciągnięta podczas znacznego przyrostu masy ciała często traci zdolność do “wchłonięcia się” po utracie wagi. Wynika to z trwałego uszkodzenia kolagenu, elastyny i innych składników odpowiedzialnych za elastyczność. Istnieje kilka czynników, mających wpływ na stopień utraty elastyczności skóry, po jej nadmiernym rozciągnięciu:

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna
 • Długość czasu. Ogólnie rzecz biorąc, im dłużej ktoś cierpi na nadwagę lub otyłość, tym luźniejsza będzie jego skóra po utracie wagi z powodu istotnej utraty elastyny i kolagenu. Rozciągnięcie skóry podczas ciąży następuje w ciągu kilku miesięcy, dlatego skóra jest w stanie powrócić do wyglądu pierwotnego. Natomiast, gdy skóra pozostaje w takim stanie przez dłuższy czas, włókna białkowe ulegają trwałemu uszkodzeniu.
 • Ilość utraconej wagi. Utrata wagi na poziomie większym niż 46 kg zazwyczaj powoduje większe rozluźnienie skóry niż bardziej umiarkowana redukcja wagi.
 • Wiek. Starsza skóra posiada mniej kolagenu niż młodsza. 
 • Genetyka. Geny mogą mieć wpływ na to, jak skóra będzie reagować na wahania wagi ciała.
 • Ekspozycja na słońce. Wykazano, że przewlekła ekspozycja na UV zmniejsza produkcję kolagenu i elastyny w skórze, co może przyczynić się do utraty jej jędrności.
 • Palenie tytoniu. Również palenie prowadzi do zmniejszenia produkcji kolagenu i uszkodzenia istniejącego kolagenu, co skutkuje luźną i zwiotczałą skórą.

Co więcej, naukowcy donoszą, że skóra osób po operacji bariatrycznej produkuje znacznie mniej nowego kolagenu, a jego skład nie jest tak korzystny jak u osób niepoddanych takiej procedurze chirurgicznej.

Zachowanie skóry po schudnięciu- jak sobie z tym poradzić?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się nadmiaru skóry po schudnięciu. Warto zacząć od metod naturalnych i wdrożenia zdrowszego stylu życia. 

Sposoby “domowe”

Naturalne i proste sposoby, mogą w pewnym stopniu poprawić wytrzymałość i elastyczność skóry u osób, które schudły  w szybkim czasie. Ważne, aby być w tych nawykach dokładnym i systematycznym.

 • Wykonuj trening oporowy- jest to  jeden z najskuteczniejszych sposobów budowania masy mięśniowej niezależnie od wieku. Przypuszcza się, że wzrost masy mięśniowej może pomóc w poprawie wyglądu nadmiernie luźnej skóry.
 • Kolagen– zarówno ten dostarczany z żywności (wywar z kości), jak i ten ewentualnie suplementowany. Badania sugerują, że hydrolizat kolagenu może mieć działanie ochronne na kolagen skóry.
 • Zdrowa dieta- niektóre składniki odżywcze są wyjątkowo ważne dla produkcji kolagenu i innych składników zdrowej skóry. Zwracaj uwagę na zawartość w swoim jadłospisie odpowiedniej ilości: białka, witaminy C, kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz dbaj o odpowiednie nawodnienie.
 • Szczotkowanie ciała na sucho- wiele kobiet zauważa, że dzięki regularnie wykonywanemu automasażowi wiotka skóra odzyskuje elastyczność, a cellulit i świeże rozstępy zostają zredukowane.
kobieta prowadząca zdrowy styl życia

Zabiegi medyczne

W sytuacji, kiedy naturalne sposoby nie były skuteczne lub po prostu chcesz uzyskać szybki i precyzyjny efekt pozbycia się nadmiernie obwisłej skóry- warto zapoznać się z ofertą zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Oferują one, m.in.:

 • Abdominoplastykę- podczas plastyki brzucha nadmiar skóry i tłuszczu zostaje zredukowany oraz zostaje wytworzone nowe miejsce na pępek. Najczęściej modeluje się również mięśnie proste brzucha, które mają podkreślić talię. Możliwe jest też wykonanie tzw. miniabdominoplastyki, w przypadku której pępek pozostaje na swoim miejscu.
 • Podniesienie piersi- polega na wymodelowaniu piersi w taki sposób, aby ponownie stały się jędrne i uniesione. Kształt gruczołu piersiowego ulega zmianie, a nadmiar skóry zostaje usunięty.
 • Plastykę ud i ramion- polega na wymodelowaniu kształtu ud i/lub ramion poprzez odessanie tkanki tłuszczowej oraz usunięcie nadmiaru pozostałej skóry.
 • Lifting twarzy- zabieg likwiduje wiotkość policzków oraz dolnej części twarzy, czyli tzw.”chomików”, które często pojawiają się po schudnięciu.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax