Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
Znieczulenie ogólne – czy naprawdę jest czego się obawiać?

Znieczulenie ogólne – czy naprawdę jest czego się obawiać?

Współczesna medycyna zna wiele sposobów na znieczulanie pacjentów przy przeprowadzanych zabiegach chirurgicznych. Niektóre z tych zabiegów, zarówno z zakresu chirurgii ogólnej, jak i plastycznej trzeba wykonać w znieczuleniu ogólnym. Wielu ludzi obawia się znieczulenia ogólnego. Czy słusznie?
Strach przed poddaniem się znieczuleniu ogólnemu najczęściej bierze się z niewiedzy oraz… plotek. Raz puszczona w obieg informacja o pacjentce lub pacjencie, który nigdy nie wybudził się z tak zwanej „narkozy”, często potęguje strach przed znieczuleniem. Oczywiście, sytuacje takie się zdarzają, jednak przy prawidłowo zastosowanym znieczuleniu ryzyko jest minimalne.

Stan zdrowia i badania

Lekarz nie zdecyduje o zastosowaniu znieczulenia ogólnego bez szczegółowego zapoznania się ze zdrowiem pacjenta. Przed każdym zabiegiem z pacjentem przeprowadzany jest wywiad, konieczne jest także wykonanie podstawowych badań. Czasem lekarz kieruje pacjenta także na badania specjalistyczne, które maja na celu wykluczenie ewentualnych komplikacji i powikłań w czasie i po zastosowaniu znieczulenia ogólnego.

Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?

Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty

Zapraszam

Arkadiusz Kuna

Indywidualne podejście do pacjenta

Anestezjolog, który wykonuje znieczulenie dobiera je w indywidualny sposób – tak, aby było ono najmniej obciążające dla pacjenta. Ponadto, lekarz zwykle szczegółowo omawia z pacjentem wszystkie ewentualne komplikacje, które mogą się pojawić, a także szczegółowo opisuje wszelkie niedogodności, które czasem pojawiają się po wybudzeniu ze znieczulenia np. bóle głowy, wymioty. W pracy lekarza duże znaczenie ma nastawienie do pacjenta i umiejętność uspokojenia go oraz rzeczowego przekazania istniejących zagrożeń.

Przygotowanie do zabiegu

Dobrowolne poddanie się operacji, a co za tym idzie, często także znieczuleniu ogólnemu wymaga właściwego przygotowania. Od pacjenta wymaga się wykonania już wcześniej wspomnianych badań oraz właściwego przygotowania ciała do zabiegu i znieczulenia. Niewskazane jest np. palenie papierosów na jakiś czas przed zabiegiem – a najlepiej w ogóle.

Po wybudzeniu

Lekarz anestezjolog informuje pacjenta o rodzajach niedogodności, które mogą pojawić się po operacji. Niektórzy pacjenci, kilka godzin po wybudzeniu, odczuwają ból głowy, nudności, wymiotują, mają trudności z otwieraniem oczu lub odczuwają ból gardła.

Co ważne!

Ogromna chęć poprawienia wyglądu swojego ciała nie zwalnia pacjenta z całkowitej szczerości względem lekarza. Pacjent powinien być otwarty w stosunku do lekarza i zgodnie z prawdą opowiedzieć o stanie zdrowia i zażywanych lekach oraz używkach. Przy pełnej wiedzy o stanie zdrowia i trybie życia pacjenta, lekarz ma większą szansę na dobranie właściwego znieczulenia i wyeliminowania ewentualnych powikłań.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka