Nie od dziś wiadomo, że to co znajduje się na naszym talerzu ma ogromny wpływ na wygląd, zdrowie, a co za tym idzie – także na długość egzystencji. Właściwa dieta jest ważna na każdym etapie życia, jednak z świecie pełnym niezdrowych pokus dość często o tym zapominamy.
To logiczne, prawda? Jesz zdrowo, jesteś zdrowy i żyjesz dłużej. Niestety nie istnieje jeden uniwersalny sposób odżywiania się, który będzie jednakowo działał na każdego człowieka na ziemi. Dieta powinna być indywidualna, uwzględniająca wiek oraz położenie geograficzne. Rodzaj i ilość spożywanego pożywienia powinna być także dostosowana do rodzaju i trybu pracy oraz płci i wieku. Niestety, dieta wegańska, wegetariańska czy niskokaloryczna nie będzie dobra dla wszystkich.
Sytuacja zmieniła się w ciągu kilkudziesięciu lat…
XX wiek to czas, kiedy świat zaczął kręcić się szybciej. Pojawiło się wiele dobrodziejstw technologii, pojawił się także szerszy dostęp do żywności – także dzięki masowej produkcji. W tym czasie w znacznym stopniu udało się ograniczyć zachorowalność i umieralność związaną w niedożywieniem. Znacznie poprawiła się także wiedza medyczna dzięki czemu ograniczono umieralność a przeciętna długość życia została wydłużona. Jeszcze 50, 60 lat temu głównym problemem była umieralność noworodków i dzieci do 5 roku życia oraz epidemie. Dzisiejsze dolegliwości mają już zupełnie inny charakter.
Wraz z ogromną produkcją żywności oraz postępem technologicznym poszedł pośpiech. Domowe jedzenie przestało mieć już takie znaczenie jak dawniej. Wielu ludzi zaczęło się odżywiać gotowymi daniami lub fast foodami, których jakość pozostawiała wiele do życzenia. Wraz ze złą dietą pojawiły się współczesne problemy zdrowotne i cywilizacyjne takie jak cukrzyca, nowotwory, problemy układu krążenia.
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Masz pytania, zaplanuj wizytę u naszego specjalisty
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
Co natura dała…
Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną najzdrowszych. Ludzie odżywiający się rybami i owocami morza żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Jednak czy równie dobrze sprawdzi się ona wśród ludzi żyjących np. w Europie Wschodniej? Tak, jeśli człowiek zdecyduje się zamieszkać w kraju, który ma to szczęście korzystać z tych dóbr natury. Jeśli mieszka nad Morzem Bałtyckim, a nie Śródziemnym, powinien korzystać z dóbr Bałtyku. Wystarczy sobie wyobrazić, jaką drogę musi pokonać kałamarnica, ośmiornica aby dotrzeć do nas w stanie, który można spożyć. Dobra dieta to korzystanie z najlepszych lokalnych produktów, warzyw i owoców.
Uniwersalne zasady
Pomimo tego, że diety w różnych częściach świata znacznie się od siebie różnią istnieje kilka „grzechów”, których powinniśmy unikać w każdej szerokości geograficznej. Z pewnością jest to:
– produkty przetworzone – fast foody, gotowe dania przeznaczone do odgrzewania, produkty z dużą zawartością polepszaczy i wzmacniaczy smaku, konserwantów.
– nadmierna ilość soli
– zbyt duża ilość cukru – szczególnie tego prostego. Jedzenie słodyczy w umiarkowanych ilościach przy względnie dobrym BMI nie jest niczym złym, jednak ilości powinny być niewielkie.
– smażenie potraw. Jeśli już mamy ochotę na coś smażonego, tłuszcz powinien być dobrej jakości.
– nieregularne spożywanie posiłków – 5 małych porcji dziennie pozwala na właściwe przyswajanie kalorii i wartości odżywczych.
– brak urozmaicenia – aby być zdrowym powinniśmy spożywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Warto o tym pamiętać, zanim sięgniemy kolejny raz po to samo danie.
Profilaktyka
Długość życia uzależniona jest od chorób na które zapadamy w trakcie jego trwania. Dlatego tak ważna jest profilaktyka dzięki której unikniemy chorób. Odżywianie jest bardzo ważne w procesie zapobiegania chorobom. Świadome żywienie, ruch, unikanie stresu oraz rezygnacja z używek to ważne elementy, które dowodzą że dieta i długość życia mają ze sobą związek. Sposób żywienia ma także niebagatelny wpływ na jakość życia.
Autorka tekstu: Klaudia / dziennikarka, blogerka