Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza choroba, która dotyka Polaków. Wyprzedza ona popularne infekcje, cukrzycę czy też choroby płuc. Nadciśnienie definiujemy jako utrwalone, podwyższone ciśnienie do wartości powyżej 140/90. Należy zaznaczyć jednak, że jeden pomiar ciśnienia jest generalnie niemiarodajny i należy go powtarzać. Nadciśnienie tętnicze wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób serca czy też udarów. Współwystępuje również często z cukrzycą oraz dyslipidemią. Tyle tytułem wstępu. Jak jednak zadbać o nasze ciśnienie? Co zrobić, aby je unormować? Czy można przestać przyjmować leki w momencie, w którym nasze ciśnienie się unormuje?
Czy wysokie ciśnienie jest faktycznie problemem zdrowotnym?
Nadciśnienie tętnicze to problem, którego nie należy ignorować. Nieleczone może bowiem prowadzić do wielu chorób takich jak:
- choroba niedokrwienna serca,
- przerost serca, który prowadzi do jego niewydolności,
- przyspieszona miażdżyca,
- niewydolność nerek,
- jest również czynnikiem ryzyka pojawienia się cukrzycy typu II,
- udar oraz zespoły otępienne,
- a nawet zagrażające życiu rozwarstwienie aorty, które bardzo często kończy się zgonem.
Nadciśnienie tętnicze wymaga odpowiedniej terapii. Prawidłowe leczenie pozwala na uniknięcie jego konsekwencji lub odsunięcia ich w czasie. Równocześnie prawidłowe terapia hipertensji pozwala na wydłużenie życia.
Nadciśnienie – problem, który (generalnie) nie boli
Wiele pacjentów zadaje sobie pytanie, jakie objawy ma nadciśnienie. Jest to bardzo dobre pytanie, na które znamy odpowiedź. Niestety najczęściej nie daje ono żadnych objawów. Sprawia to, że wielu z nas żyje z nierozpoznanym nadciśnieniem tętniczym. Prowadzi to z kolei do rozwoju jego powikłań. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Warto również zaznaczyć, że fakt, że nie mieliśmy podwyższonych jego wartości przez 20, 30, 40 lat nie oznacza, że nie rozwiniemy go w przyszłości. Niemniej jednak zdarza się, że nadciśnienie tętnicze daje objawy. Są to zazwyczaj bóle głowy, szumy uszne czy też krwawienia z nosa. Są to jednak objawy silnie niespecyficzne.
Nadciśnienie – kto może na nie zachorować
Na nadciśnienie tętnicze może zachorować każdy, niezależnie od wieku i płci. Niemniej jednak jest to choroba, której występowanie wzrasta z wiekiem. Ponadto osoby, które uprawiają mało sportu i prowadzą siedzący styl życia mają wyższe ryzyko zachorowania na nadciśnienie. Czynnikiem ryzyka jest także nadwaga bądź otyłość. Ponadto osoby chorujące na cukrzycę również mają podwyższone ryzyko zachorowania na nadciśnienie. Warto również zaznaczyć, że do czynników ryzyka należą predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że jeżeli w naszej rodzinie występuje nadciśnienie, to sami mamy większe ryzyko zachorowania na nadciśnienie.
Jak leczyć nadciśnienie bez leków?
Pamiętaj, że w przypadku stwierdzenia podwyższonego ciśnienia w jakimkolwiek pomiarze należy zgłosić się do lekarza. Terapia nadciśnienia składa się zazwyczaj z dwóch ważnych elementów:
- modyfikacji stylu życia,
- farmakoterapii.
Należy również podkreślić, że nie wolno rezygnować z żadnego z nich. Pod pojęciem modyfikacji stylu życia rozumiemy zachowania takie jak redukcja masy ciała, zmniejszenie spożywania soli kuchennej czy regularną aktywność fizyczną. W niefarmakologicznej walce z nadciśnieniem pomocne są spacery, pływanie oraz unikanie zbyt długiego siedzenia.
Czy istnieją magiczne owoce lub warzywa, które zbijają ciśnienie?
Co jakiś czas media obiega informacja o tym, że znane do tej pory warzywo lub owoc mają właściwości przeciwnadciśnieniowe. Niemniej jednak nie należy pokładać w ich spożyciu nadmiernej nadziei. Choć produkty te zawierają zazwyczaj substancje, które obniżają ciśnienie, to są one nierzadko w zbyt niskich stężeniach. Odpowiednia terapia nadciśnienia nie opiera się o “przeciwnadciśnieniowe” jagody czy ziemniaki, a o zdrową i zróżnicowaną dietę połączoną z aktywnością fizyczną. Równocześnie leki przeciwnadciśnieniowe są dobrze zbadane oraz skuteczne. Nie należy odstawiać ich na własną rękę.