Chirurgia plastyczna, jak każda dziedzina chirurgii, nie jest wolna od ryzyka powikłań. Dzięki poprawie sterylności, zastosowaniu nowych technik oraz poprawie zdolności leczenia okołooperacyjnego udało się zmniejszyć ryzyko powikłań. Choć w ostatnich latach nastąpił znaczący postęp, to dalej sporadycznie zdarzają się powikłania. Liposukcja jest to zabieg, który ma na celu zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w danym rejonie ciała. Polega ona na usuwaniu podskórnej tkanki tłuszczowej. Liposukcja jest zabiegiem obarczonym pewnym ryzykiem. Ryzyko to nie jest jednak stałe dla każdej pacjentki. Jakie są powikłania po zabiegu liposukcji? Jakie są czynniki ryzyka?
Kto nie powinien poddawać się liposukcji?
O ostatecznej decyzji dotyczącej zabiegu zawsze decyduje lekarz. Niemniej istnieją pewne przeciwwskazania, które sprawiają, że wykonanie liposukcji prawie zawsze zostaje odroczone. Należy do nich:
Planujesz zabieg z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej?
Zapraszam
Arkadiusz Kuna
- aktywne palenie papierosów; na kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z papierosów. Pomaga to przyspieszyć proces gojenia oraz zminimalizować ryzyko okołozabiegowe;
- aktywny proces zatorowo-zakrzepowy. Jeżeli cierpi Pani na żylną chorobę zatorowo-zakrzepową lub zatorowość płucną zabieg należy odroczyć w porozumieniu z lekarzem. Ważne jest wyleczenie tejże choroby tak, aby zabieg liposukcji był bezpieczny;
- głębokie zaburzenie postrzegania własnego ciała. Należy również zaznaczyć, że liposukcja nie jest zabiegiem, który ma na celu zmniejszenie masy ciała. Głównym zadaniem liposukcji jest modelowanie sylwetki.
Jakie są powikłania po zabiegu liposukcji?
Jak już wcześniej wspomniałem, liposukcja nie jest zabiegiem wolnym od ryzyka. O ile powikłania są rzadkie, o tyle nie należy ich lekceważyć. Najczęstszym powikłaniem liposukcji jest powstanie siniaka w miejscu operowanym, zwanego profesjonalnie podbiegnięciem krwawym. Na szczęście ma on naturalną tendencję do wchłaniania się. Zazwyczaj wystarczają dwa tygodnie, aby po siniaku nie było śladu. Nieco rzadziej może zdarzyć się powstanie seromy. Do innych powikłań liposukcji należy między innymi:
- tymczasowy wzrost masy ciała,
- zaburzenia czucia w miejscu operowanym. Zazwyczaj ustępują one do kilku miesięcy po zabiegu. Zdarza się jednak, że pacjentki mogą odczuwać sztywność bądź mrowienie w danym miejscu,
- zakażenie miejsca operowanego – należy do najczęstszych powikłań
w chirurgii. Dzięki dobrej pielęgnacji rany możemy znacząco zmniejszyć ryzyko tego powikłania, - zator tłuszczowy i zatorowość płucna,
- alergiczna bądź toksyczna reakcja na zastosowane znieczulenie.
Kto ma podwyższone ryzyko powstania powikłań?
Ryzyko powikłań zależy w dużej mierze od zdrowia pacjentki. Pacjentki zdrowe znacznie rzadziej skarżą się na powikłania od pacjentek, które chorują przewlekle. Do głównych czynników ryzyka powstania powikłań należy:
- wysoka masa ciała,
- niewyrównana cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze, szczególnie źle kontrolowane bądź niekontrolowane w ogóle,
- niestosowanie się do zaleceń lekarza,
- wspomniane wcześniej palenie papierosów,
- naturalny brak elastyczności skóry.
Co zrobić, aby zabieg był bezpieczniejszy,
a efekty lepsze?
Wbrew pozorom, każda z nas swoimi działaniami może sprawić, że liczba powikłań będzie niższa. Najważniejszym i najbardziej pożądanym działaniem przed zabiegiem jest zadbanie o swój stan zdrowia. Na kilka tygodni przed zabiegiem należy zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną. Pomocne będzie również wprowadzenie zdrowszej diety, która pozwoli zabezpieczyć się nam przed niedoborami witamin oraz substancji takich jak żelazo. Należy pamiętać, że w naszym klimacie w okresie jesienno-zimowo-wiosennym powinno się suplementować witaminę D3. Odpowiada ona za cały szereg procesów w naszym organizmie, a jej niedobór może utrudniać gojenie się ran. Bezwzględnie należy zaprzestać palenia w okresie okołooperacyjnym. Wynika to z faktu, że palenie istotnie pogarsza zdolność naszego organizmu do gojenia się ran. Ponadto udowodniono, że palenie obniża naszą odporność, co czyni nas bardziej podatnymi na zakażenia.