Kontakt / Cennik
Wróć do bloga
jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres, w pierwotnym tego słowa znaczeniu, oznaczał mniej więcej sytuację, w której na organizm działał bodziec, który sprawiał, że organizm ten musiał na niego zareagować. Stresorem była więc niższa temperatura otoczenia czy też groźna sytuacja, na przykład konfrontacja z drapieżnikiem. Obecnie mianem stresu określa się sytuację, która wywiera na nas presję oraz sprawia, że nie czujemy się najlepiej. Stresująca sytuacja to taka sytuacja, w której się denerwujemy bądź też musimy się zmobilizować. Każdy z nas z pewnością jest w stanie bez problemu wymienić co najmniej kilka stresujących okoliczności, z którymi przyszło mu się mierzyć. Obecne życie jest przecież niesamowicie stresujące. Choroby, ciężka praca, czy konflikty w życiu rodzinnym. To wszystko negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Jak jednak radzić sobie ze stresem? Co robić, gdy czujemy, że wszystko jest ponad nasze siły?

Po pierwsze – pamiętaj, że nie wszystko musi być idealne

Wiele z nas narzuca sobie bardzo ścisłą rutynę dnia codziennego. Sprzątanie, idealny makijaż czy gotowanie wyszukanego obiadu. Pamiętaj, że nie wszystko musi być zrobione idealnie. Czasami po prostu trzeba odpocząć. Nasz organizm nie jest bowiem przystosowany do życia w ciągłym napięciu. Powinniśmy również rozważyć nasze aktywności poza pracą. Czy każde z zajęć, w których uczestniczymy sprawia nam radość? Jeżeli tak – to fantastycznie. Niemniej często zdarza się, że uczymy się na przykład danego języka głównie dlatego, że podjęliśmy taką decyzję kilka miesięcy temu. Chcąc być konsekwentni skazujemy się na tracenie czasu potrzebnego na odpoczynek. Warto poszukać pasji, w których będziemy się realizować i sprawią, że będziemy dążyć do jakiegoś upatrzonego celu.

jak radzić sobie ze stresem

Spacer to zawsze dobry pomysł

Spacer to jedna z najbardziej niedocenianych form aktywności fizycznej. Myśląc o aktywności wskazujemy zazwyczaj basen, siłownie bądź szybką jazdę na rowerze. Niemniej jednak już energiczny spacer pozwala zadbać nam o zdrowie. Wykazano, że spacer pozwala poprawić stężenia cholesterolu w naszej krwi oraz ułatwia regulowanie poziomu glukozy we krwi. Ponadto zauważono, że spacer obniża poziom kortyzolu w naszej krwi. Kortyzol jest hormonem stresu, który odpowiada między innymi za podnoszenie naszego ciśnienia krwi. Wiele z nas zauważa również, że źródłem stresu jest dla nich kierowanie autem w mieście. Nic dziwnego – korki i poszukiwanie miejsca parkingowego to zdecydowanie nieprzyjemne sytuacje. Jak radzić sobie ze stresem w tej sytuacji? Być może da się zastąpić codzienną jazdę samochodem do pracy poprzez korzystanie z roweru.

Warzywa i owoce są zdrowe, nawet jeśli ich nie lubisz 

Nie każdy z nas lubi owoce i warzywa. Są one jednak źródłem cennych witamin oraz mikroelementów. Włączenie ich w naszą dietę sprawi, że nasz organizm będzie lepiej odżywiony. Tym samym pomoże to nam radzić sobie z trudnościami dnia codziennego. Niedobór pewnych witamin może przecież pogarszać naszą zdolność do koncentracji. Ponadto braki witamin mogą sprawiać, że będziemy bardziej podatni na negatywne konsekwencje stresu, takie jak szybsze starzenie się. Świetnym pomysłem jest robienie soków oraz smoothie na bazie sezonowych owoców.

Mów o swoich troskach

Niestety wiele z nas jest nauczonych, aby się nikomu nie żalić. Sprawia to, że zamykamy się w sobie, a tym samym dusimy stres i negatywne doświadczenia. Pamiętaj, że mówienie o swoich problemach nie jest objawem słabości. Wprost przeciwnie. Życie każdego z nas składa się zarówno z pozytywnych, jak i negatywnych sytuacji. Bliskie nam osoby to rozumieją i są skłonne nas wysłuchać.

jak radzić sobie ze stresem

Nie bój się szukać profesjonalnej pomocy

W ostatnich latach coraz więcej osób publicznie mówi o tym, że korzystają z psychoterapii bądź opieki psychiatrycznej. Pamiętaj, że skorzystanie z takiej pomocy nie jest niczym złym. Nie oznacza, że jesteś złą bądź nic nie znaczącą kobietą. Problemy psychiczne takie jak depresja czy też zaburzenia adaptacyjne są powszechnym problemem w naszym społeczeństwie. Tym samym nie jest niczym wstydliwym sytuacja, w której to my jesteśmy nimi dotknięci. Równocześnie pamiętaj, że farmakoterapia depresji czy też zaburzeń na tle nerwicowym nie zmienia charakteru. Nie sprawia ona również, że stajemy się innymi ludźmi. Wszystkie te metody mają potwierdzoną naukowo skuteczność. Pozwala za to powrócić do zdrowia, ponownie cieszyć się życiem i nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapraszamy do komentowaniax